NERDE ESKİ BAYRAMLAR?

0
137

Yaşlılar her zaman “Nerde eski Bayramlar” diyerek eski bayramlara olan özlemlerini dile getirirler.

Ramazan yada Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Anafartalar Caddesi’nde tebrik kartı tezgahları kurulurdu. Rengarenk, boy boy kartlar sergilenirdi. Ayrıca, siyah beyaz Kervansaray Oteli, Sümerbank binası, Anafartalar Milli Kuvvetler Caddesinin siyah beyaz fotoğrafları da tebrik kartı yerine geçerdi.

Tebrik kartları tezgahları süslerken, şekerciler de rengarenk şekerleri lokumları vitrinlerinin en iyi yerine koyardı.

Bayram öncesi terzilerin işi başından aşardı. O zamanlar konfeksiyon pek bilinmediğinden kumaşını alan terziye gider, rica-minnet bayrama yetişmesi için yalvarır, yakarırdı.

Ayakkabı dükkanları dolup taşardı.

Evlerin pek çoğunda tahta sofa, yoksa tahta merdiven bulunur ve bayrama hazırlık olarak da tahtalar tel fırçalarla tertemiz edildikten sonra tahta boyası denilen özel sarı boya ile boyanırdı.

Evde ayrıca baklava, tel kadayıfı, lokma, sütlaç gibi tatlılar hazırlanır, bakır kaplar kalaycıya gönderilirdi.

Çocuklar mahallede sokak sokak evleri dolaşır, hane halkının elini öper harçlık para, mendil, şeker, lokum alırdı. Akrabası çok olanların cebi parayla dolardı.

Bayramlaşmaya gelen akraba-hısım ve konu komşu dışında mahallenin ve diğer mahallelerin çöpçüleri de bahşiş için kapıları çalardı.

Davulcular kapı çalmak yerine davul-zurna ile dayanır, kısmetini alıncaya kadar da çekilmezdi. Zaten kapı önünde çaldıkları ev halkı tarafından üç dakika bile çekilmezdi ve adeta zorunlu olarak onlara da bahşiş verilerek bir an önce gitmeleri sağlanırdı.

Bayramda bir de bayram yeri olurdu. Lunaparklar cıvıl cıvıl hareketlenir toplanan bayram paraları ile çeşirtl oyuncaklara binilerek eğlenilirdi. Başınızı çevirdiğiniz her yanda da dondurmacı, çekirdekçi olurdu. Unutmadan söyleyeyim bir de elmalı şeker ve macun satıcıları olurdu.

O zamanlar memlekette dar gelirliler bile bayram hazırlığı yapar, bayramları da bayram gibi kutlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here