Yüzünüzü dar gelirlilere dönün

0
53

Konut sektörü için 3 finansman paketi açıklandı. Bu açıklama müjde olarak duyuruldu. Dar gelirli insanların ev sahibi olmasına yönelik olduğu öne sürülse de ceplere bakıldığında durumun hiç de öyle olmadığı ortaya çıktı.

Açıklamada bir de dövizlerin ve altınların bozdurulup ekonomiye katık koyulmasını hedeflendiği anlaşıldı.

Yaşanan bu gelişmeler sorası ev fiyatları katlandı. Kredi lafını duyan fırsatçılar hemen o gece ev ve kira fiyatlarına zam yaptılar. Böylece ev sahibi olma hayalleri bir kez daha suya düştü.

Bana göre ekonomiye canlılık getirmek için olduğu söylenen bu paketlerin dar ve orta gelirli yurttaşlarla uzaktan yakından ilgisi yok!

Ülkede çalışanların yarısı hemen hemen asgari ücret alırken, kirasını bile ödeyemez hale gelmişken, nasıl ev satın alacaklar?

Soru şu Konut kredilerini aşağıya çekince, ev fiyatlarının düşeceğini sanmak nasıl bir ekonomik yaklaşımdır?

Alınacak kredilerin ardından aylık ödemeler nasıl yapılacak?

Günümüzde yoksulluk sınırı 14 bin lira civarında. Ülkede, asgari ücretliler, emekliler inim inim inliyor. Kazancı iyi olan ve henüz ev sahibi olmayanlar için krediler uygun olabilir.

Bana göre açıklanan bu paketlerin dar ve orta gelirlilerle uzaktan yakından ilgisi yok.

Ülkede orta direk diye bir şey kalmadı. İnsanlar fakirleşiyor, yoksullaşıyor. Tarlalar, araziler her yer beton yığınına dönüştü. Artık gerçeği görmek lazım. Görünen o ki bu fiyatların ardından ev alabilmek hemen hemen hayal oldu.

Artık, çok zor ama yoksul insanların ev sahibi olmalarını sağlayacak adımların atılması lazım.

Fahiş fiyatlara  yükselen bu evleri  satın alabilecek insan sayısının sınırlı olduğunu görmek lazım. Küçücük maaşlarıyla kıt kanaat geçinen insanlar, aldıkları her şey için devlete vergi ödüyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here