Zam yağmurları sürüyor

0
148

Vatandaşlar bahar yağmurlarından önce, zam yağmurlarına yakalandı. Bir taraftan korona virüs salgının yarattığı ekonomik tahribat var. Diğer taraftan ülkenin dört bir yanında devam eden savaşlar var.

Ağır bir ekonomik gidişat karşısında bütün iktisat kurallarını hiçe sayarak, ‘faiz sebep enflasyon sonuç’ anlayışıyla hayata geçirilen, ekonomik model ile Nisan ayını bitirip Mayıs ayına girdik.

Geçtiğimiz günlerde enflasyon verileri açıklandı. Beklentiler şubat ayında yüzde 54,44 olan yıllık enflasyonun yüzde 60,95’e yükselmesiydi. Fakat bu beklentinin çok daha üstünde bir enflasyon rakamıyla karşı karşıya kalındı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), martta geçen yılın aralık ayına göre yüzde 22,81, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 61,14 yükseldi. Açıklanan bu enflasyon oranı TÜİK’e ait. ENA Grup’un araştırmasına göre ise; vatandaşın hissettiği enflasyon; yüzde 142.63. Üretici enflasyonunda durum daha da kötü çünkü. ÜFE, aralık 2021’e göre yüzde 29,31, geçen yılın mart ayına kıyasla yüzde 114,97 artmış durumda.

Nisan ayında kira artış oranının yüzde 29,88 olduğu açıklandı. Bir başka deyişle 2 bin lira kira ödeyen bir vatandaşın kira artışı, 597 lira oldu. Sonunda Mart ayı enflasyonunun yüzde 60’ı geçmesiyle birlikte artık ‘hiper enflasyon’ dönemine de girildi.

Aslında hiper enflasyon, enflasyonun yüzde 40’ı aştığı durumlarda kullanılan bir ifade ama biz nedense bir türlü ‘hiper enflasyon’ lafını söyleyemiyorduk. Mart ayında yüzde 61’i geçen enflasyonla birlikte artık söylenemeyecek bir hal kalmadı, resmen ‘hiper enflasyon’ günleri de başlamış oldu.

Ücretler, maaşlar, yevmiyeler, alacaklar, bir türlü önüne geçilmeyen, durdurulamayan zamlar karşısında üç ayda adeta tuzla buz oldu.

Ekonomistler, satın alma gücünün yaklaşık dörtte birinin eridiğini ifade ediyorlar. Son 20 yılda böylesine hızlı bir kayıp yaşanmadı. Süte gelen zamla birlikte peynir, kaşar, tereyağı ve yoğurt gibi ürünlere yapılan zamlar birbirini izliyor. En çok da elektrik, doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlar vatandaşın belini büküyor.

‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ anlayışına karşı geliştirilen yeni ekonomi sistemi sayesinde, gelinen nokta ortada.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here