ESKİŞEHİRSPOR’UN GENEL ANALİZİ

0
515

Geçmiş sezonlar da takımların da oynayan oyuncularına karşı mali sorumluluklarını yerine getiremediğinden dolayı borçlarla uğraşan bir yönetim, -3 puanı silinen alacaklarını alamayan ancak farklı galibiyetler, farklı mağlubiyetler alan çok gol atan çok gol yiyen kaliteli futbolculardan oluşan her maçta tribünleri dolduran süper seyircisi olan buna rağmen şaşılacak tezatlar yaşayan kırmızı-siyahlı ES-ES son 6 haftaya girilen S.T. 1.ligde zor günler yaşıyor. Yücel İldiz hoca ile küme düşmemek için amansız bir mücadele veriyorlar.

Sistem olarak 4-2-3-1 oynuyorlar. Risk alması gereken maçların bilhassa 2. yarılarında 3-5-2’ye dönüşebiliyorlar.

Şuana kadar oynadıkları 28 maçta 9 galibiyet, 7 beraberlik, 12 mağlubiyet alıp rakip filelere 47 gol atma becerisi gösterirken buna mukabil kendi filelerinde 46 gol görüp topladıkları 31 puanla S.T 1.ligde 15.sıra da bulunuyorlar.

Muhtemelen sahaya kalede Kayacan defansın sağın da Dorukhan solunda Bilal Aziz stoperler Akaminko ile Aykut. Onların önlerinde ön liberolar Hürriyet ve Hasan Hüseyin forvet arkası Mezenga sağ kanatta Ofoedu sol kanatta Hasan Ayaroğlu ileride de tecrübeli golcü Semih Şentürk şeklinde çıkmaları bekleniyor. Müdahale oyuncusu olarak da kaleci Gökhan, Semih Güler, Bedirhan, Kaan Kanak, Andaç, Furkan Can, Furkan Polat, Uğur İnceman maçın gidişatına göre Yücel hocadan görev bekleyecekler.

Sahaya iyi yayılıyorlar, oyunu rakip saha da oynamayı seviyorlar, kanatları Ofoedu ve Hasan Ayaroğlu ile süratli geçip duran toplar da Semih ve Mezenga ile çok etkili oluyorlar. Takım olarak ezbere ayağa pas yapan birbiri ile oynama alışkanlığı kazanmış, teknik kapasitesi yüksek oyuncuları ile galip geldikleri maçlar da Ofoedu, Semih Şentürk, Mezenga ve Hasan Hüseyin’in kişisel becerileri ile genelde skoru belirlediler. Takım savunmasın da iyi değiller, her 2 stoperleri ağır, kolay pozisyon veriyorlar yenen gollerden sonra kolay demorolize olup kırılganlık yaşarken attıkları gollerde de oyun coşkuları daha da artıyor ve farklı kazanıyorlar. Kaleci Kayacan istikrarlı bir görüntü veriyor. Defansın sağında ki Dorukhan ve solunda ki Bilal Aziz ofansif anlamda da ataklara sürekli destek veriyorlar. Orta saha da Hürriyet agresif oyunu ile rakibi bozarken hakemleri etkilemeye çalışıyor. Yan toplar da Semih’e karamboller de Hasan Hüseyin’e boş alan bulduğun da bilhassa kanatlardan çok etkili olan Ofoedu’ya duran toplarda Mezenga’yla çalışılmış kolay goller buluyorlar. Defansları ara topların da kanatlardan gelen rakip atakların da pozisyon hatası yapıyorlar.

Balılesirspor’a geldiğimizde eski oyun temposunda oynayamıyorlar. Kazanma isteği ile birlikte hedef konsantrasyonunun kalmadığını görüyoruz. Kazanılan maçlar da bile çok zorlanıyorlar. Takım oyunundan ziyade hızlı kanat atakların da Otoo, Sedat ve Burak Çalık’ın kişisel becerileri ile gol buluyorlar. Son maçlarına baktığımız da ne yapacağı belli olmayan istikrar ve coşkulu oyundan uzak pozisyon üretmekte zorlanan, kolay pozisyon veren fiziksel olarak çöküntü içinde takım oyunu ve takım savunmasından uzak sahada ki oyuncuların birbiriyle uyumsuzluğu dikkat çekerken psikolojik olarak da maçlara iyi konsantre olamıyorlar. Eskişehirspor için hayati önem taşıyan bu maçta ev sahibi ekip 3 puan almak zorunda kazanmaya yakın olan tarafta ev sahibi ekip. Balıkesirspor’da ise Otoo, Sedat ve Burak’la rakip defansı dengesiz ve az adamla yakalarsa sürpriz goller bulabilir. Müsabakanın çok gollü geçeceği düşüncesindeyim çünkü beraberlik her iki takıma da çok fazla bir şey kazandırmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here