Başkahraman Öğretmen

0
485

Masallar; ‘Bir varmış bir yokmuş’ diye başlar. Ama benim masalım sadece var olanlarla… Yaptıklarıyla, arkada bıraktıklarıyla hala hatırlananlar, varlığını ilelebet devam ettirebilecek olanlarla… Hür, bağımsız ve uygar toplumun temelini oluşturan öğretmenlerle.

Bir şiir gibidir öğretmen. Kalbine işlemesini bilir. Nasıl etkileyebileceğini, nasıl yol gösterebileceğini… Okula ilk başladığınızda o fırtınalı günlerde bile sıcaklığını hissedersiniz. Belki ilk önce korkarsınız; görünüşü, duruşu yanıltabilir. Ama sonra sizinle konuşmaya başlar ve o sıcaklığı, samimiyeti kalbinizin en derinlerinde nüfuz eder. Zaten onu unutulmaz yapan da yüreğinize dokunmasıdır. Bu öyle bir dokunuştur ki yıllar geçse bile onun verdiği hayat dersleri, içinizi ısıtan gülümsemesi nerede olursanız olun hala hafızanızda yer edinmeye devam edecektir.

Ben ilkokul öğretmenimin dördüncü sınıfta kaybettiğimiz arkadaşımız için döktüğü gözyaşlarını hiç unutmadım. Kaybettiğimiz arkadaşımın annesi Öğretmenler Günü’nde ona şöyle demiş:

“Öğretmenim eğer o burada olsaydı sizin öğretmenler gününüzü en içten dilekleriyle kutlardı. Fakat şimdi yok. O yüzden ben onun yerine kutlamak istedim. Öğretmenler Gününüz kutlu olsun.”

Bu sözler karşısında öğretmenim kaybettiği öğrencisi için bu kez çok daha fazla üzüldü. İçinin tıpkı bizim gibi ne kadar buruk olduğunu biliyorduk, hissediyorduk. Öğretmenler nasıl öğrencilerini çok iyi bilir ve tanırlarsa, biz öğrenciler de onları o kadar iyi tanırız.

Şimdi “Bu nasıl masal böyle?” diyeceksiniz. İçinde acı var. Ama ben söyledim. Benim masalım “Varlığını devam ettirebilecek olanlarla” ve bu arkadaşım öğretmenimize ve bize karşı olan davranışlarıyla büyük izler bıraktı. Bu yüzden o da bu masalın kahramanı.

Öğretmenlerim şunu lütfen unutmayın!

Bizler; Cumhurbaşkanı olduğu halde bir öğrenci gibi öğretmenin dersini bölmemek için sıraya oturup, dersi dinleyen; öğretmenlerin milletler için önemini bilen Atatürk gibi bir liderin çocuklarıyız.

Başöğretmenin öğrencileri bir milletin varlığını devam ettirebilmesi için eğitime ihtiyaç olduğunu, bunun için de öğretmenlerin milletin kalbi olduğunu çok iyi bilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here