Kurtuluşun 100’ncü yılı kutlu olsun

0
134

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşu; tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz Türk milletinin iman gücüyle bir olunca hiçbir zincire boyun eğmeyeceğini, hiçbir engele izin vermeyeceğini gösterdiği büyük Kurtuluş Savaşı’nın en önemli safhalarından biridir.

Her parçası kanla, canla dolu, savaşmaktan yorgun düşmüş Anadolu, 1. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan ağır antlaşmalar bahane gösterilerek 1919’da işgal girişimine başladı.

İlk olarak 15 Mayıs’ta İzmir’i işgale girişen Yunanlılar, 30 Haziran 1920’de de Balıkesir’e girdiler. Niyetleri bizi yok etmek, ülkemizi, milletimizi paramparça etmekti.

Kahraman Balıkesir halkı böylesine zor zamanlarda, zulme karşı dimdik durdu. Okuma Yurdu ve Alaca Mescid toplantılarıyla düşman askerleriyle nasıl mücadele edileceğini istişare etmeye başladı. Alaca Mescid toplantısında şehrin ileri gelenlerinden 41 kişilik bir heyet seçildi ve böylece örgütlü direniş başlamış oldu.

Balıkesir Milli Mücadelede ilk kurşunların atıldığı il olmanın yanında düzenlemiş olduğu beş kongre ile de milli mücadelenin devleşen ili olmuştur. Balıkesir Alaşehir Kongreleri bu yıllarda yürütme ile ilgili önemli kararlar almış ve adeta milli bir hükümet gibi hareket etmiştir. Kongre, birliklere silah temin etmiş, cephelere asker sevk etmiş, aylık ödemiştir. Ve nihai olarak Gazi Mustafa Kemal’in önderliğindeki kahraman askerlerimizden oluşan Türk Birlikleri, Yunanlılara karşı peş peşe elde ettikleri zaferlerin ardından Sakarya Zaferi ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile beraber Yunanlıların Sevr’i Türklere kabul ettirme hayalleri sona ermiş oldu. Ve 6 Eylül’de Balıkesir Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Balıkesir, ülkesinin istiklali ve istikbali için varını-yoğunu canı pahasına bu vatan toprakları için feda etmeye hazır olduğunu tarihin her döneminde ispatlamıştır.

Balıkesir, bu cennet vatanın elde edilmesinde zorluklarla mücadele edilerek, bugünlere gelindiğinin bilincindedir. Balıkesir’in her bir evladı, yetiştiği konum ve tarih itibariyle Kuvayi Milliye şuurunu yaşatmak için çalışmaktadır.

Dün milli mücadele yıllarının kahramanları, şanlı ecdadımız hangi iç ve dış düşmanlarla mücadele etmişler ise; bugün bizlerde aynı maskeye bürünmüş hainlerle mücadele etmekteyiz.

Dün nasıl bu hainlere geçit vermediysek bugün de bu hainlere asla geçit vermeyeceğiz. Balıkesir’imizin ve ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yıl dönümü kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kanlarıyla hürriyetimizi temin eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle, rahmetle anıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here