Göremediğin bir güzellik

0
308

Bunca aydan sonra elime kağıt kalemi aldıran duygu. Tarifini hayatım boyunca belki hiç bir zaman yapamayacağım. Hem mükemmel olup hem iç acıtan bir duygu. Bambaşka, hani derler ya anlatılmaz yaşanır diye, işte ben onu yaşadım.

Hayatta durup düşünürüz , elimiz olmasa,göremesek ,duyamasak ne olur diye. İşte ben bugün görmedim, göremedim… Hani size de oluyordur muhakkak yolda göremeyen birini gördüğümüz de elimizden geldiğince yardım eder. Sonra da rabbimiz yardımcısı olsun diye dua ederiz. İçimiz deki merhamet duygusudur bu. Ama ne yaşadıklarını aslında hiç hayal dahi edemeyiz derken bir duyarlılık empati adı her neyse bir proje yapılmış. Bir İstanbul yapmışlar sizin için Gayrettepe metro istasyonun içine. İsmi ‘Karanlıkta Dialog’ bu diolog 1,5 saat sürmekte kapkaranlık 1,5 saat düşün ve İstanbul’u turluyorsun. Bir grup olarak giriyorsun ve birde rehberin var. İşin en can alıcı noktası ise rehberin gerçekten de görmeyen biri olması…

Çubuğunu eline alıp başlıyorsun… İşte çıktın yola ve kapkaranlık bir dünyaya girdin. Rehberiniz sizi öyle güzel yönlendiriyor ki kesinlikle görmeme gibi bir durum olamaz diyorsunuz. Ama araştırdığımda gerçekten görmediğini öğrendiğimde ne kadar şaşırdığıma anlatamam sizlere. 1,5 saat nasıl geçecek görmeden derken içerde o kadar çabuk geçti ki; dakikalar geçti sanırken saatler geçmiş.

Doğrusu karanlıktan korkan biri olarak ilk dakikalarım tedirgin ve korkulu geçti fakat sonra dan onları gibi hissettiğim de her şey daha rahat oldu. Onların karşılaştığı zorlukları daha iyi anlamaya başladım. Yolda ki tümseği, kaldırımı, basamakları öğrendim ve dikkat etmeye başladım. Duvara çarptıklarımı, ya da kaybolup vapurun girişini bulamayışımı, çay içerken bardağı bulamayışımı, insanlara çarpışlarımı saymazsak.

O kadar garip farklı bir duygu ki onlarca, yüzlerce kez vapura binmeme rağmen, hayatım da hiç bir zaman unutmayacağım, unutamayacağım bir vapur gezisi idi.

Genelde vapura bindiğimizde dışarıda oturup denize bakar ve manzarayı seyrederiz. Yanımız da oturan kişilere bakarız. Şu şöyle bu böyle deyip yorum yaptıklarımız da olur. Bu sefer de dışarı da oturduk. Gene dalga sesleri vardı, gene martılar uçuyordu ve gene yanımda biri oturuyordu. Her şey aynıydı fakat ben farklıydım. Hissediyor ama göremiyordum. Ne denizin mavisini ne denizdeki dalgalarını görebiliyordum, ama hissediyordum. Yanımdaki kişinin sesinden bir bayan mı erkek mi ancak bir kaç dakika sonra anlayabildim. Hava serindi o yüzden vapur sallandığına göre dalgalar yüksek ve şiddetli olmalı dedim içimden. Sonra durup evet onlar ancak bu şekilde hissedebilirler. Garipti. Her bir adımım da hissettiklerim de çok kıymetliydi. Denizin dalgaları ile oturduğum yerde sıkıca elimde ki çubuğa tutundum. Yapacak bir şeyimin olmadığını hissettiğim an daha çok karardı. Birden motorun sesinin durduğunu hissettim ve vapur turu bitti kalkmam gerekli deyip kalkıp ilerlemeye başladım. Alıştığımı düşünüyordum artık, artık sesleri tanıyıp ona göre hareket etmeye, alışmış hissederek kendimden emin adımlarla ilerlerken bir duvara tosladım. Hiç bir şey yoktu ve nerede olduğumu bilmiyordum. İşte o anda belirsizliğin ne kadar ürpertici olduğunu hissettim. Rehberimize seslenir seslenmez geldi beni bulup komutlarla vapurun çıkışına getirdi. Meğersem yanlış yöne gitmişim.

Karşımdaki insanın sesi ile tanışmayı öğrendim. Hani derler ya dış görünüş önemli değil diye. İnsanın içini tanımayı öğrendim. Sesinden, kurduğu cümleler benim için önemliydi. Göremediğin bir güzellikmiş aslında, insanın kalbine bakmayı öğrendim, anladım. Yüzüne baktığım insanlardan sonra bakıp görmeden sevdiğim insanlar tanıdım.

Size yaşadıklarımı ne kadar yazsam da anlatamayacağım biliyorum. Ama az da olsa bir kaç cümle ile duygularımı aks etmek istedim. Zira hissettiklerimi tam manası ile izah edeceğim hiç bir kelime yok. Bende en çok hissettiğim ise onları ve dünyasını sevmek oldu. Rehberimizi hiç görmedim, o da beni hiç görmedi ve göremeyecek. Fakat bana bir insanı sesi ile sevmeyi, sesi ile tanışmayı öğretti. Hayatımda öğrendiğim en anlamlı duygulardan biri idi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here