BAL dediğin tatlı olur

0
141

2010-2011 Sezonu’ndan bu tarafa oynanan Bölgesel Amatör Lig, kısaca BAL; 12’nci sezonu geride bırakırken, tartışmalar halen devam ediyor.

Kimisi, “Bölge birinciliği müsabakaları sonunda ikinci olan takımlar da TFF 3. Lig’e alınsın” derken, kimisi de “Gruplarını lider olarak tamamlayan 27 takım da terfi etsin” diyor.

Bir diğer takımın yetkilileri ise “Biz şampiyonluğa oynuyorduk. Nasıl oldu da küme düştük” diye soruyor.

Nasreddin Hoca’nın dediği gibi “Hepsi haklı.”

Bal dediğinin tadına doyum olmaz ama bizim BAL, bildiğin acı…

Lig kurulurken oluşturulan statüde yer alan “İllerin takım sayıları korunsun ki 81 ilde de futbol heyecanı yaşansın” düşüncesinin naifliği, daha ilk sezon tamamlanırken, yerini kırk bilinmezli denklemlere bıraktı.

Neden bırakmasın ki?

Şöyle düşünün;

Sezona başlarken, çuvalla para harcayıp kurduğunuz takım, bir golle şampiyonluğu veya TFF 3. Lig’e yükselme şansını kaçırmış. Siz kaçan balığa üzülürken, bir de bakıyorsunuz yerel amatör lige düşmüşsünüz.

Çünkü önünüzde “Öyle olursa böyle olacak. Şöyle olursa, öbürü olacak” diyen, milyon bilinmezli, dünyanın en saçma statüsü var.

Balıkesir örneğinden yola çıkarak, statünün çarpıklığını daha net anlatmaya çalışayım…

BAL 2021-2022 Sezonu’nda Balıkesir’i 5 takım temsil etti…

Sezonun sonunda Bigadiç Belediyespor, topladığı puanlarla son iki takımdan birisi olarak küme düştü. Ayvalıkgücü Belediyespor, bölge şampiyonu olarak TFF 3. Lig’e yükseldi. Gönen Belediyespor ve Burhaniye Belediyespor yerini korurken, Etispor’un durumu ise Balıkesir Büyükşehir Belediyespor ile oynayacağı baraj maçının ardından belli olacak.

Ayvalıkgücü Belediyespor, şampiyon olmasaydı bu hesap değişecekti…

Bigadiç Belediyespor, küme düşmeseydi bu hesap değişecekti…

Ayvalıkgücü Belediyespor, şampiyon olurken, Bigadiç Belediyespor, küme düşmeseydi bu hesap değişecekti…

Ayvalıkgücü Belediyespor, şampiyon olamasa ve Bigadiç Belediyespor, küme düşse bu hesap yine değişecekti…

Oysa lokantaya bile girseniz, çıkarken ödeyeceğiniz hesabı bilmek, hiç değilse baştan kestirmek istersiniz ki kasaya gittiğinizde mahcup olmayın.

BAL 2022-2023 Sezonu’nda Balıkesir’i, 4 takım temsil edecek, sonraki sezonda ise bu sayı 3’e düşecek.

Yani sezona başlayacak 4 takımdan 3’ünün bir sonraki sezonda ligde olmama ihtimali, şampiyon olup, TFF 3. Lig’e yükselme şanslarının milyon katı.

Bölgesel Amatör Lig’in kurulduğu ilk günlerde Balıkesir İl Futbol Temsilci Yardımcısı olarak görev yapıyordum.

O gün de bu statünün saçma olduğunu söyledim.

Bugün daha da saçma olduğunu söylüyorum.

Yazımın başında Nasreddin Hoca misali “Hepsi haklı” dediğim, şimdilerde isyan eden kulüp yöneticilerinin hatası ise önlerine konan bu çarpık statüye boyun eğmeleri.

Siz, birlik olup, “Biz, bu saçmalığın içinde yokuz” demediğiniz sürece, yumuşak koltukların sahipleri ensenize vurmaya devam eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here