Egzersizin ruh sağlığına faydaları

0
37

Düzenli egzersizin, kasları, kemikleri, kalbi ve akciğerleri güçlendirmenin yanı sıra belirli hastalıkları önlemeye yardımcı olmak gibi vücut için sayısız olumlu sağlık sonucu olduğu iyi bilinmektedir.

Sıklıkla gözden kaçan bir fayda, fiziksel aktivitenin zihinsel sağlık üzerindeki etkisidir.

Anksiyete, depresyon ve diğer akıl sağlığı sorunlarının dünya çapındaki yüksek yaygınlığı göz önüne alındığında, sayısız insan egzersizin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanabilir.

Egzersiz, yüzeysel olarak oldukça basit görünse de, her koşuya çıktığınızda, spor salonuna gittiğinizde veya başka herhangi bir fiziksel aktiviteye katıldığınızda vücudunuzda karmaşık bir kimyasal şelale meydana gelir .

Bu kimyasal çağlayan, beyniniz üzerindeki birkaç olumlu etkiden sorumludur.

Egzersiz yapmaya başladığınızda, yoğunluğa bağlı olarak, sinir sisteminiz boyunca Nörotransmitter adı verilen bir dizi önemli kimyasal haberci salınır.

İnsanların egzersizle ilgili olarak düşündükleri belki de en yaygın Nörotransmitterler Endorfinler’dir. Ancak Endokannabinoidler adı verilen daha az bilinen Nörotransmiterler, egzersiz yaparken beyninizde de önemli bir rol oynar.

Endorfinler ağrıyı bloke eder ve zevk hissini artırır ve egzersiz kesinlikle Endorfin seviyenizi artırır.

Ancak son araştırmalar, zorlu bir antrenmandan sonra aldığınız öforik hissin, birlikte çalışan Endorfin ve Endokannabinoidlerden kaynaklanabileceğini gösteriyor.

Egzersizle ilgili bir başka etkili Nörotransmitter Dopamindir.

Dopamin, zevki nasıl hissettiğinizde önemli bir rol oynar. Ayrıca vücudunuzdaki kalp atış hızı, uyku döngüleri, ruh hali, dikkat, motivasyon, çalışma belleği, öğrenme ve ağrı işleme gibi diğer süreçlerden de sorumludur.

Hangi tür egzersizin Dopamin salınımını en iyi şekilde uyardığına dair veriler sınırlıdır, bu nedenle daha fazla araştırma gereklidir.

Nöroplastisite, beyninizin ve sinir sisteminizin iç veya dış uyaranlara yanıt olarak aktivitelerini değiştirme yeteneğidir. 

Bu, yeni beceriler, etkinlikler ve diller öğrenmede büyük rol oynar. Bazı araştırmalar, egzersizin belirli sinyal faktörlerini artırarak Nöroplastisite’yi destekleyebileceğini öne sürüyor.

Kalbiniz egzersiz sırasında daha hızlı pompalamaya başladığından, beyninize oksijen tedarikini artırır.

Bu, beyninizin kan damarlarında belirli değişikliklerle sonuçlanır ve çalışma belleği, esnek düşünme ve kendi kendini kontrol etmeyi içeren yürütme işlevinde potansiyel iyileştirmeleri teşvik eder. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here