Günlük protein ihtiyacı

0
103

Dengeli beslenme söz konusu olunca protein almamız gerektiğini biliyoruz ama ne kadar olduğu konusunda kafamız karışıyor.

Uzmnların tavsiyesine göre bir kadın günde kilo başına 0.8 gram protein almalı. Yani ortalama minimum 46 gram proteine denk geliyor. Bu miktar, günlük kalori miktarının yüzde 10’una eşittir. Tabii gün içinde çok aktif değilseniz, bu miktar ortalama bir birey için yeterlidir.

Günlük almanız gereken protein miktarının hareket ve kilonuzla da bağlantılı olduğu söyleniyor ve duruma göre protein alımınızı iki katına çıkarabileceğiniz belirtiliyor.

Bilmeniz gereken temel husus; Evinizde var olan yoğurt, balık, fındık, fasulye ve sütü rahatlıkla her gün tüketebilirsiniz.

Bazı durumlarda ise protein alımını artırmanız gerekiyor. Peki, hangi durumlarda daha fazla protein almalısınız?

Çok Aktifseniz;

Eğer gün içinde çok hareketli bir temponuz varsa protein alımını artırmanızda fayda var. Haftanın dört ya da beş günü, 35-40 dakikalık bir egzersiz programınız varsa, üstelik bazı günler ağır sporlar yapıyorsanız, mutlaka diğer günlere oranla fazla protein tüketmelisiniz.

Kilo Vermek İstiyorsanız;

Protein tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca iştah azalmasına neden olduğu için de kilo vermek isteyenler protein alımını artırabilir.

Orta Yaşlardaysanız;

Yaş ilerledikçe kaslarınızın daha kuvvetli kalması için protein alımını artırmalısınız. Böylece daha güçlü kalabilirsiniz. Orta yaşlı kişiler, kilo başına günde 1,5 gram protein almalıdır. Özellikle 50 yaş ve üstü insanların protein tüketimini artırması, zinde kalmalarına yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here