Spor yaparken neden erken veya aşırı terliyoruz?

0
160

Ben, biraz geç terleyenlerden olsam da “Bazı insanlar spor yaparken neden diğer insanlardan daha fazla terliyor?” ya da “Neden erken terlemeye başlıyor?” sorularını sıkça duyuyorum.

Az veya geç terlemekten şikayetçi olanlar da yok değil…

Terlemek, vücudun ruhsal ve fiziksel olarak dış dünyaya verdiği yanıtlardan yalnızca biri…

Kişilerin ruhsal ve fiziksel durumları birbirinden farklı olduğu için terlemenin seviyesi değişiklik gösterir.

Mevsim koşulları, hormonel değişiklikler, egzersiz gibi dış faktörlere bağlı olarak vücut sıcaklığında meydana gelen değişim neticesinde; tenimizin altından yer alan ter bezleri harekete geçer.

Vücudun tüm alanlarında ter bezleri bulunmasına rağmen en çok el içi ve ayak tabanlarında terleme gerçekleşir. Terlemenin gerçekleşmesiyle birlikte ter bezlerinden tenimizin üzerine çıkan ter damlaları, vücut ısısını dışarı taşır. Böylelikle tüm organ ve hücrelerin aşırı ısınmasının önüne geçerek koruma sağlar.

Normal terleme süreci medikal koşullara bağlı olmayan ve öngörülebilirdir…

Eğer kişinin obezite gibi çeşitli sağlık sorunları yoksa ve ortalamaların üzerinde terliyorsa bunun nedeni büyük olasılıkla psikolojiktir.

Egzersiz yaparken ya da koşu bantında koşarken vücudun çeşitli psikolojik yanıtlar vererek fazla terlemesi normal olarak görünebilir. Ancak sağlık sorunlarından şüphe duyuluyorsa bir doktora danışmak gerekebilir.

Spor yaparken diğer insanlardan daha fazla terlediğinizi düşünüyorsanız öncelikle temkinli olmak, ardından da önlem almak gerekir.

Kıyafetlerin doğru seçilmesi, ortamın havalandırılması gibi birçok bilinen faktör araştırıldıktan sonra fiziksel ve psikolojik etkenler üzerinde yoğunlaşılması gerekir.

Teri yeteri kadar emebilen ve o anda kuru olmayı sağlayan kıyafet seçenekleri düşünülmelidir.

Unutmayın, aktivite esnasında dökülen ter ne derece olursa olsun, vücudu dengede tutmak önemlidir.

Bu sebeple sıvı tüketimine önem vermelisiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here