Yanlış beslenmekten kaçının

0
113

Beslenmesiz spor olmayacağını her halde hepimiz biliyoruz.

Ama nasıl besleneceğiz?

Herkes kendince doğru beslenme yöntemlerini anlatıyor.

Ben tersini yapayım…

Yanlışları yazayım, siz kendi doğrularınızı belirleyin.

Yanlış planlama

Beslenmeyle ilgili en yaygın problemlerden biri yanlış planlamadır. Son dakikaya bırakılan tercihler, aceleyle alınan fastfood tüketme kararları ve haftalık öğünlerin doğru planlanmayışı kısa vadede çok can sıkmasa da yılın sonunda dönüp baktığımızda, beslenme konusunda moral bozucu sonuçlarla karşılaşmamıza sebep olabilir.

Beslenme planımızdan salata, sebze gibi faydalı besinleri eksik etmeyerek ve planımızı mineral, vitamin, protein gibi beslenme elementlerine göre düzenleyerek bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilir ve daha formda günlere yelken açabiliriz.

Olması gerekenden büyük porsiyonlar

Tükettiğimiz porsiyonlar konusundaki dikkatsizliğimiz, aşırı kiloların önde gelen sebeplerin biridir. Çoğunlukla işlerin yoğunluğuna kendimizi kaptırıp aceleyle  gereğinden büyük porsiyonlar tüketebiliyoruz.

Bu yanlış tüketim alışkanlığını terk etmediğimiz sürece, formumuzu tehdit etmeyi sürdürecektir. Bu alışkanlığı geride bırakmak için  özellikle kısıtlı zaman aralıklarında ve stresli anlarda yemek yememeye özen göstermemiz etkili olacaktır.

Doğru olmayan içecekler

Özellikle havaların ısındığı günlerde, sıvı tüketim ihtiyacımız da artar. Bunun doğal sonucu olarak da kimi zaman tükettiğimiz sıvıların niteliğini pek sorgulamayız. Bu tarz bir tüketim alışkanlığının getirdiği zararı azaltmak için özellikle şekerli içeceklerden mümkün mertebe uzak durmak, soda, su ya da tatlandırılmamış çay gibi sıvıların tüketimine yönelmek etkili olacaktır.

Olması gerekenden az yemek

Daha az yemek her zaman daha fazla kilo vermek anlamına gelmez. Günlük ihtiyacımız kadar kalori alamadığımızda vücudumuz yeterli enerjiye sahip olamaz. Ortaya çıkan iştah fazlalığı sonradan fazla yemeye sebep olur.

Öğünlerde yeterli miktarda beslenmemek, formda kalma konusunda yapılan en yaygın yanlışlardan biridir. Bu sebeple günlük ve öğünlük porsiyon kontrollerini ve planlamalarını doğru yapmak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here