Yemekten sonra dikkat!

0
112

Yeme içme konusunda keyfimize çok düşkün bir toplum olmamız, yaşamımız için önemli bazı önemli kuralları unutmamıza sebep oluyor. Yemekten sonra keyif olarak yaptığımız bazı şeyler bize daha sonra bedelini ödetiyor.

Formda bir yaşam için önümüzdeki engellerin başında yemeklerden hemen sonra asla yapılmaması gerekenler, bunların en başında ise maalesef çay var.

Yemeğin hemen sonrasında içilmesi sindirimi kolaylaştırıyor dense de, çay polifenal içermesi nedeniyle non-hem demirin emilimini olumsuz etkilemektedir. Ancak demir gibi emilimi çok sayıda değişkene bağlı olan bir elementin yetersizliğinin sadece çay olduğunu düşünmek çok doğru bir sonuç olmayabilir.

Hele hele misafirimiz gelmişse ne ikram edeceğimizi şaşırırız. Meyve tabakları yemeğin ardından hemen hazırlanıp sehpanın üstüne getirilir. Ya da güzel bir dizi varsa meyve tabağı yine iyi bir eşlikçidir. Evet, bu bir keyif ama yemek sonrasında yenen meyve, midenin hava ile dolmasına ve aşırı şişkinlik hissi ile rahatsız olmanıza sebep olur.

Yemek sonrasında “Of, çok şiştim. Biraz yürüyüş yapıp sindireyim” diye düşünüyorsanız, durun! Genelde yemek sonrası metabolizma sindirim süreci ile uğraştığından bedene ekstra bir yük getirecek aktiviteler önerilmez. 45-50 dk sonra yürüyüş önerilebilir.

Kilo almak istemiyorsanız yemekten sonra uyumayın. Uyumak sindirim sisteminin yetirince çalışmamasına ve mide hazımsızlıklarına da sebep olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here