M.K.E ANKARAGÜCÜ’NÜN GENEL ANALİZİ

0
564

Saha içi başarılarına rağmen mali ve idari konulardaki sorunları bir türlü aşamadılar. Her hafta iç saha, dış saha demeden tribünleri taraftarı ile dolu ama teknik adamın, futbolcusunun cepleri boş, transfer tahtaları kapalı olduğundan 2. Transfer döneminde futbolcu alamadılar. Kadro derinlikleri çok iyi, kısaca saha içinden ziyade saha dışı problemler sarı-lacivertlileri yoruyor. Sezon başından bu yana İsmail Kartal ve oyuncuları bunları önemsemeden bir onur mücadelesi veriyorlar.

Sistem olarak 4+2+3+1 oynuyorlar. Şu ana kadar oynadıkları 20 maçta 10 galibiyet, 6 beraberlik, 4 mağlubiyet alırken rakip filelere 20 gol atıp kalelerinde 16 gol görerek topladıkları 36 puanla TFF 1. Ligde 3. sıra da bulunuyorlar.

Muhtemelen sahaya kalede Korcan, defansın sağında Erdem, solunda Ferhat, stoperler Alihan ve Gençer, ön liberolar Arif ile kaptan Sedat, onların önünde takımı ileriye taşıyan Putsila, sağ kanatta Kenan, sol kanatta İlhan, ileride de Umut Nayir şeklinde çıkmaları bekleniyor. Müdahale oyuncusu olarak da maçın konumuna göre ilerleyen dakikalar da kaleci Altay, defansif anlamda Yusuf, Mehmet, Lukasz Szukala, orta saha Abdülkadir, Enes, Mbamba, ileride de Kehinde ve Tonia Tisdell İsmail hocadan görev bekleyen oyuncular olması bekleniyor.

Sahaya iyi yayılıyorlar, oyunu rakip sahada oynamayı seviyorlar, kanatları süratli geçip duran toplar da çok etkili oluyorlar, defansın sağındaki Erdem ve solundaki Ferhat ataklara sürekli destek verirken geriye dönüşte de rakibe pozisyon veriyorlar. Stoperler Gençer, Alihan ile uyumlu bir ikili oluştururken; Alihan bilhassa duran toplarda ileri çıkıp sürpriz kafa golleri atabilen bir oyuncu. Ön liberolar Arif ve Sedat defanslarına yakın oynarken agresif oyunları ile rakipten top çalıp taktik fauller yaparak hakemi de etki altına almaya çalışıyorlar. Sedat ceza sahası çevresinden attığı sert şutlar ile rakip kalede etkili olurken onların önünde Putsila takımı ileri taşıyan, kanatları iyi besleyen, araya etkili toplar atan lider bir oyuncu. Sağ kanatta Kenan sürekli bindirmeleri kolay adam eksiltmesi son vuruşları daki başarısı ile dikkat çekerken solda yılların tecrübesi İlhan Parlak iyi pozisyon alması, kolay adam geçmesi, son vuruş becerisi olan bir golcü ileride Umut Nayir doğru yerlerde pozisyon alarak bilhassa duran toplar da hava hakimiyeti yüksek olduğundan kafa golleri son vuruş ustalığı ile takımın en çok gol atan oyuncusu. Maçın gidişatına göre pozisyon üretememe sorunu yaşıyorlarsa veya geriye düşmüşlerse İsmail Hoca orta saha da Mbamba, kanatlar da Tisdell, ileride de nöbetçi golcü Kehinde ile oyuna müdahale ederek oyunun 2. yarısında 3. bölge de çok etkili oluyorlar. Risk alıp rakibin üzerine kontrolsüz geldiklerinden çokta pozisyon veriyorlar.

Balıkesirspor bu maçta ilk yarıyı çöpe atmadan 1. ve 2. Bölgedeki ‘al sana ver bana’ yan paslarını azaltarak, doğru alan daraltması yapıp, 3. Bölgede ayağa paslarla, deplasmanda da olsa üzerine çok gelecek rakibini kontra toplarla ileride çabuk çoğalarak, erken bulacağı gol ve gollerle direncini kırmalı. Maçın sonucu ne olursa olsun müsabakanın son 15 dakikasında İsmail hocanın Mbamba, Tisdell ve Kehinde oyuncu müdahalelerine çok iyi önlem almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here