ERGONOMİ – I –

0
156

Ergonomi iş bilimi anlamına gelmektedir. Kişinin fiziksel ve psikolojik özelliklerini araştırarak, çalışma ve yaşama adaptasyonunu inceleyen çalışmaların bütünüdür. Vücudumuzdaki bir çok sağlık probleminin nedeni ergonomi şartlarına uygun olmayan eşyalar veya duruş bozuklukları olabilir. Bu durum  günlük hayatta fiziksel ve ruhsal durumumuzu olumsuz yönde etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Doğru duruş yöntemleri ile rahatsızlıkları engellemek mümkün ve daha kolay bir yoldur.

Doğru duruş, omurgamıza en az yük bindirecek duruş pozisyonu yakalamak olarak tanımlanabilir. Ayakta dururken, otururken, yatarken duruşumuza dikkat etmeliyiz ki ağrısız yaşamı yakalayabilelim. Tabi bunu erken yaşta çocuklarımıza öğretmek  ve bizzat uygulayarak anlatmak çok daha önemli. Bunu başarabilirsek, kemik ve eklemlerin zorlanmadan kasların çalışmasını sağlar. Omurganın nötral pozisyonda olmasını sağlar ve omurgayı korur. Omurları bir arada tutan eklemler, bağlar ve diskler üzerine en az yük binmesini sağlar. Her meslek çalışanı için ya da yapılan her iş için doğru duruş şekli farklıdır. Ortama uygun duruş- oturuş prensipleri belirlenmelidir.

Öncelikle doğru yatış şeklinden bahsetmek istiyorum. Günde ortalama 7-8 saat uyuyoruz. Vücudumuzun maruz kaldığı olumsuz duruş şekillerinin etkilerini azaltmak, daha kaliteli uyuyabilmek için uyku sırasında oluşacak duruş bozukluklarını önlemek gerekir. Yatağınız  yatak mutlaka vücudunuzun kıvrımlarına uygun olmalıdır. Zemin ne çok yumuşak ne de  aşırı sert olmamalıdır.  Başınızın altına çok yüksek olmayan bir yastık koyarak boyun tam desteklemelidir. Sırt üstü yatışta diz altına, yan yatışta dizler hafif bükükken  dizler arasına konulacak bir yastık yük dağılımına ve omurganın nötrale yakın olmasına imkan sağlayacaktır.

Dikkat etmemiz gereken şeylerden biri de yataktan dinlenmiş olarak kalktıktan sonra ağır kaldırmamak gerekliliğidir. Yük taşıma insan anatomisine uygun olmayan işlerden birisidir. Henüz vücut ısınmadan ağırlık kaldırırken sakatlanma riskini artırmış oluruz. Ağırlık kaldırırken, ayaklarınızı açın ve ağırlığı vücudunuza yakın tutun. Dizlerinizi bükerek yere yaklaşıp, kollarınızı dirsekten kırarak ağırlığı kavrayın. Sonra dizlerinizi düzelterek kaldırın. Vücut ağırlığımızın  dörtte birinden fazla ağırlık kaldırmanın tehlikeli olduğunu lütfen unutmayın. Ağır bir cismi bel hizanızdan daha yukarı ısınmadan ya da bel kemeriniz olmadan  kaldırmayın.

Ergonomi ile ilgili hazırlanan videoları özellikle çocuklara izletin. Para kazanmak, çalışmak günümüzün zorunluluğu ancak kazanıp biriktirdiklerimizi kendi hatalarımız doğrultusunda tedavi için harcamak üzücü. Vücudunuza hak ettiği değeri verin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here