PARKİNSON-1

0
165

Parkinson hastalığı hareket bozuklukları ünitesinde en çok karşılaşılan hastalıktır. Dopamin üreten beyin hücrelerinin yani hareketlerin kontrolünde ve koordinasyonunda rol oynayan kimyasal maddenin kaybı sonucu ortaya çıkar. Hastalığının başlangıç yaşı genellikle 60 yaş ve üstüdür ama daha erken başlayan olgularda vardır.

Genetik ve çevresel faktörlerin bu hastalığın oluşmasında  rol oynadığı ileri sürülmektedir. Genç yaşta hastalığa yakalanmış olan bireylerde genetik faktörlerin daha fazla rol oynadığı bilinmektedir.

Çevresel faktörler olarak; kırsal alanda yaşamak, kuyu suyu içmek ve tarım ilaçlarına maruz kalmanın hastalığa neden olabileceği tahmin edilmektedir. Hastaların yaklaşık %60’da dinlenme halinde ortaya çıkan el parmaklarında, el ya da kolda, bazen de ayaklarda titreme, %30 kadar hastada da hareketlerde yavaşlama ve uzuv hareketlerinde tutukluk ortaya çıkar. Yani hastalık sıklıkla bir elde titreme ile başlar, hareketlerde yavaşlama ve kas sertliği eklenir. Daha sonra aynı taraftaki bacak, sonra karşı el ve bacakta, çene ve dudaklarda titreme görülebilir. Hastaların yüzlerinde mimik kaslarının hareketinde yavaşlama, yüzde donukluk, göz kırpmada, kol salınımında azalma görülür. Hasta yürürken ayağının takılmasından veya sürümesinden yakınabilir. Konuşmada yavaşlama, monotonlaşma ortaya çıkabilir, ses tonu alçabilir. Yazı yazarken zorlandıklarını, yazılarının giderek küçüldüğünden yakınırlar.  Ağızdan salya akması görülebilir. Yürümeye başlarken, yolda karşıdan karşıya geçerken, dönerken veya dar yerlerden geçerken hastalar hareketsiz kalabilirler, bazen de yürüme sırasında ani hızlanmalar olabilir. Festinasyon denilen hızlı ama sonlandırılamayan formda bir yürüyüş ortaya çıkar. Yürürken etkilenen tarafta kol daha az sallanmakta, küçük adımlarla daha yavaş yürüme görülmektedir.

Konuşma sırasında da ani durma olabilir. Koku duyusunda azalma, kabızlık, uyku problemleri, kabuslar, gece uykuda bağırma ya da el  kol hareketleri, ağrı, idrar yapmada sorunlar, cinsel sorunlar, hayal görme, duygusal değişiklikler ve kan basıncı değişiklikleri  ve biliçsel etkilenme görülebilir. Ailesinin dikkatini çeken ilk belirti, heyecan ya da stresin tetiklediği gelip geçici olabilen, bir el parmağında veya elde ortaya çıkan dinlenme halindeyken gelen titremedir. Hastalığın farklı tipleri vardır ve her biri farklı seyir gösterir. Bazı hastalarda seyir oldukça yavaştır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde belirtilerin gün içinde değişkenlik gösterdiği görülebilir. Zor ama sabırla düzenli tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here