AV KÖPEĞİ EĞİTİMİ

0
110

Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyon kararına göre ülkemiz genelinde çeşitli hayvan türlerinin avlaklarda avlanması  20 Ağustos 2022 tarihi ile 2023 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar serbest bırakılmıştır. Söz konusu tarihler arasında av hayvanlarının yaşamsal döngüleri dikkate alınarak bölgesel ve iklimsel farklılıklarda gözetlenerek avlanma bölgeleri, avlanacak türler, avlanma süreleri ve limitlerde ayrı ayrı belirtilmiştir.

Bir avcının gün içerisinde, 10’dan fazla bıldırcın, 3’er adetten fazla üveyik, kara tavuk, öter ardıç, sakarca ve karabatak, 4’ten fazla tahtalı, 6’dan fazla kaya güvercini, 5’ten fazla çulluk, 15’ten fazla saksağan, 4’ten fazla sakar meke avlaması yasaklanmıştır.

2022 yılının av mevsiminin başlaması ile avlaklarda ilk sınavlarını verecek olan çeşitli ırklardan av köpeklerinde silah sesinden korkma, avı kaldırıp sürememe aynı zamanda gittiği yerden geri gelmeme gibi birçok olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu sorunların arasında tarafımıza gelen en önemli problem ise av köpeğinin silah sesinden korkması durumudur.

Söz konusu durum köpeklerde 2 farklı şekilde karşımıza çıkmakta olup ilk nedeni kalıtsal diğer nedeni ise yanlış uygulamalar sonucunda köpeğin silah sesinden ürker hale gelmesidir. Genetik olarak silah sesinden korkan köpek ırklarının varlığı azımsanmayacak kadar çoktur. Bu tarz köpekler avcı karakterde olsalar da kalıtsal problemlerinden dolayı avda beklenilen performansı gösteremezler. Bu tarz sorunların varlığında damızlık köpekler üretim dışı kalmaktadır.

Bunun yanında yavru köpeğin doğumu sonrasında kritik periyod dediğimiz ilk 4 ay içerisinde silah sesine alıştırma eğitimlerine başlanılması gerekmektedir. Bu eğitimlere yavru köpeğin yanında direk silah sıkılmasıyla değil köpeğin yavaş yavaş gürültülü ortama alıştırılmasıyla başlanılması gerekmektedir. Köpek serbest haldeyken köpeğin yanında ani el çırpması, ani seslerin çıkarılması ve teneke çalma gibi köpeğin irkilmesine neden olacak aktivitelerin yapılmasıyla köpeğin vereceği tepkilerin takibi oldukça önemlidir.

Yukarıda saydığımız aktivitelere köpeğin verdiği tepki bulunduğu ortamı değiştirmesi ya da korkar bir vaziyette ilgilendiği işi bırakıp donup kalması şeklinde ise köpeğin avcılık için istenilen özellikleri taşımadığını bizlere göstermektedir. Bu tarz köpeklerin korkularının mutlaka yenmesi sağlanmalıdır.

İnsanlar da olduğu gibi köpeklerde de endişe, korku, heyecan, zevk gibi duyguları kontrol eden bunun yanın da öğrenme, problem çözme, tepki verme gibi işlevleri yöneten birbirine zıt 2 farklı sistem bulunmaktadır. Korkan ve endişeye kapılan bir insanın problem ve sorunları çözemeyeceği gibi silah sesinden ürken bir köpeğinde av yapmayacağını unutmamak gerekmektedir. Onun için av yapılması istenen köpeğin beynini  kuş, tavşan, domuz gibi  nesnelerle meşgul edip ona ulaşmasını sağlamak bunu yaparken de korkularını arka plana atarak sınırsız konsantrasyon sağlanması gerekmektedir.

Tüm anlatılanlar çerçevesinde köpekler de silah sesi eğitimine başlamadan önce köpeğin ilgisini çektiğini düşündüğümüz nesnelerle oynarken ya da o nesnelerin bulunduğu ortamlarda ilgisini onlara vermişken silah sesi eğitimlerine başlamak köpeğin korkusunu yenmesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca köpeğin ilgisini çeken nesnelerin ipe bağlanıp veya elinize alıp fakat köpeğe yakalatmadan ya da vermeden takip etmesini sağlayarak tüm dikkatini nesne üzerinde toplatılması esnasında bir yardımcının uzak mesafeden silah sıkarak köpeğin vereceği tepkilerin takip edilmesi söz konusu eğitimde başarılı olunup olunmayacağı noktasında bize önemli ip uçları verecektir. Bu eğitimlerde gün geçtikçe köpeğin bulunduğu ortama biraz daha yaklaşarak silah sıkılması kısa zamanda eğitimin sonucunu bizlere gösterecektir. Av köpeği olarak kullanılmak istenilen köpeklerde doğumla birlikte köpeğin yanına çeşitli nesnelerin ve oyuncakların konulması, köpeğin ilerleyen zaman da bu nesnelerden birini benimseyip kabullenmesi, silah sesi eğitimi sırasında da bu nesne ve oyuncak üzerinden hareket edilmesi süreci hızlandırıcı bir rol oynamaktadır.

Silah sesi eğitimi oldukça sabır ve zaman isteyen bir eğitim olup süreç ilerledikçe köpeğin ilgi duyduğu nesnelerin daha da cazip hale getirilmesi zorunlu olan bir süreçtir.  Eğitim ilerledikçe ilgi duyulan nesnenin köpek tarafından görülüp fakat rahatça ulaşamayacağı yerde bulundurulması ve  köpeğin nesneye ulaşma çabalarının arttığı zamanda silah sesine maruz kalması gerekliliği eğitimde dikkat en fazla dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Konsantrasyonun tam sağlanamadığı ya da zayıf ilgi alaka esnasında yapılacak silah sesi eğitimleri istenilenin aksine olumsuz bir şekilde de sonuçlanabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here