OĞLAN GÜDER GELİN SAĞARSA KOYUN KOYUNDUR, EL GÜDER EL SAĞARSA KOYUN OYUNDUR

0
196

Ünü ilimiz sınırlarını aşmış, coğrafi işareti alınıp tescili yapılmış, adına festivaller, yarışmalar düzenlenen, ünlü şeflerin programlarına konu olan, ünlü restoranlar menülerinde spesiyal ürün olarak sunulan ilimizin adı ile anılan ‘Balıkesir Kuzusu’  bu haftaki konumuz.

Uzun zamandan bu yana Balıkesir Ticaret Borsası, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve konu ile ilgili diğer STK ve ilgili kamu kurumlarının önderliğinde Balıkesir kuzusunun tanıtımı, coğrafi işaret alınması ve ilimiz kuzu popülasyonunun arttırılması noktasında başarılı çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bunun yanında ilimizde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde TAGEM projeleri kapsamında  ‘Halk elinde Hayvan ıslahı projeleri’ adı altında ‘Karacabey merinosu 3’ ve ‘ Kıvırcık merinosu 3’ projeleri ile hayvan ıslahı ve popülasyonunu arttırma amaçlı çalışmalar yapılmaktadır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ da söz konusu çalışmalara ilçelerimizde ‘Balıkesir Kuzusu Damızlık Merkezi’ adında Balıkesir kuzu etinin yaygınlaştırılması amacıyla başarılı çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Son olarak ta Ticaret Borsası öncülüğünde ‘ Balıkesir Kuzu Eti Güvenli Gıda Zinciri Projesi’ adı altında yapayzeka ile ilimizde doğup büyüyen kuzuların ‘ Balıkesir Kuzusu’ adı altında tanımlanıp kesim aşamasında barkodlanıp son tüketimi aşamasında bile takip edilebirliliğinin sağlanması amacıyla ilimiz kuzu yetiştiricilerinin haklarını koruyacak olan başarılı bir proje sürdürmektedir.

Tüm bu başarılı çalışmaların yanında eksik yanlarımızın da olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. İlimize dışarıdan gelen birçok misafirin kuzu etinin tadına bakmak istedikten sonra herhangi bir kuzu çevirmeci veya kuzu et restoranının olmadığını öğrenip  ve hayretler içinde kaldığı açıklaması olmayan tüm bu başarılı çalışmaları gölgeleyen olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gastronomi Festivalleri ile ilimiz gastronomisinin tanıtılmaya çalışıldığı, dünyaca ünlü şeflerin katılımıyla 3-4 gün süren organizasyonların gerçekleştirildiği, unutulmaya yüz tutmuş ilimize has lezzetlerin tescillenip gün yüzüne çıkarıldığı dönemde ilimiz gastronomisi için son derece önemli olan bu eksikliğin biran evvel giderilmesi gerekmektedir. Büyükşehir belediyesi önderliğinde bu iş için hevesli girişimcilerin belirlenip  komşu ilimiz olan Çanakkale’ye özellikle de Biga ve Yenice ilçelerine konu ile alakalı teknik bir gezi düzenlemesi bu eksikliğin giderilmesi noktasında faydalı olacağının kanaatindeyim.

Bununla birlikte Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak vatandaşlarımızın kırmızı ete ve yemeklerine uygun fiyata ulaşabileceği kasap ve et restoranını içinde barındıran sosyal tesislerin biran önce faaliyete sokulması gerekmektedir.

Tüm bunların çerçevesinde baktığımızda ‘Balıkesir Kuzusu’ ile ilgili başarılı çalışmaları bulunan ve bu çalışmalar ile her kulvarda ön plana çıkan STK, Belediyeler ve kamu kurumlarının bir çatı altında toplanıp ilimiz küçükbaş yetiştiricileri ile  sorun ve sıkıntılarını masaya yatırmaları gerekliliğine inanmaktayım. İçinde bulundukları ekonomik çıkmaza karşı son kozlarını oynayan küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin hiç olmazsa yerelde bulunacak alternatif çözüm yollarıyla bu süreci en az zararla atlatmaları sağlanır.

Görüştüğümüz küçükbaş hayvan yetiştiricileri ilimiz sınırları içinde faaliyet gösteren ve  sahada yüksek bir memnuniyetle yetiştiriciler tarafından kullanılan kuzu yemlerine, yem fabrikaları ve yerel yönetimler tarafından yapılacak projeler kapsamında sübvansiyonlu olarak  ulaşmak istediklerini dile getirmektedirler.

Bunun yanında ilçelerimizde kurulan damızlık tesisler aracılığı ile kuzularını toplu halde avantajlı fiyatlarla kesime sevk edilebileceği düşüncesi hakimdir.

Yukarıda bahsettiğimiz kuzu restoranlarının kurulması, belediye sosyal tesislerinin faaliyete geçmesi, sübvansiyonlu yem projelerinin hayata geçirilmesi ve damızlık kuzu tesisleri aracılığıyla yetiştiricilerimizin avantajlı fiyatlarla kuzularını toplu halde kesime göndermeleri ekonomik olarak sıkıntılı ve sancılı bir dönemden geçen küçükbaş hayvan yetiştiricilerimizin dertlerini biraz olsun hafifletecektir.

Her zaman yetiştiricilerin yanında olduklarını söyleyenlere ithafen…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here