BALIKESİR VE TURİZM

0
145

Yaz sezonunun tam ortasındayız. Artık turizm sektörü tüm imkânları ile bu sezonu en iyi bir şekilde değerlendirmek için mücadele ediyor. İnsanlar elbette ki pandemi dönemlerinde kısıtlanan tatil planlarının acısını çıkarmak ve de daha uzun tatil yapmak istiyorlar. Peki, nedir durum derseniz birkaç cümle etmek isterim.

Yapılan açıklamalara bakılırsa oldukça rağbet var. Balıkesir Haber TV’de de yer verdik, hem Marmara tarafında, hem de Körfez tarafında her yer doldu taştı diye…İşte buradaki handikap bu doluluk ve ilginin süresinin ne kadar olacağı. Hepimizin bildiği gibi bizim bölgemizde turizm pek uzun sürmüyor. Bunun birçok nedeni var. Biraz daha orta sınıfa hitap etmesi bir tarafa, havalar da çabuk soğuyor bölgemizde…

Biraz Körfez üzerinden gidelim. Büyükşehir olarak özellikle sahillere yapılanlar ve yapılması planlananlar var. Bunları hep birlikte gözlemliyoruz. Ama yıllardır bir ortak görüş de var ki, tespit edilmiş ve dillendirilmiştir.

Şöyle: “Özellikle Kazdağları Millî Parkı’nın turizm potansiyelinin yeterince kullanılmadığı…” Bunun çok değişik nedenleri olabilir. Son yıllarda bu anlamda atılan adımlar elbette var. Burada en önemli problemlerden birisi de Kazdağlarındaki etkinliklere ve turizm potansiyellerini harekete geçirmek için en başta gelen ihtiyaç; ulaşımdır. Bununla ilgili birkaç örnek vardır. Örneğin, Cam Teras… Burasının yolu Altıoluk Köyden dar da olsa parke ve nispeten ihtiyacı gideriyor. Tabii orasıyla ilgili daha çook şeyler düşünüle bilinir; örneğin teleferik gibi…İlerleyen yıllarda neden olmasın ki?

İşte, benim de artık senede 6 aya yakın bir süre kaldığım Körfez ile ilgili, yukarıda vurguladığım; Kazdağları konusunda yapılmış çok yerinde bir teşhis ve tespit. Çünkü hem bu bölge, hem Kazdağları; denizden dağına, her türlü bitkiden, ağaçtan, meyvesinden, sebzesinden top yekûn turizm değerlerini içinde barındırabilen, dünyadaki eşsiz yerlerden biri… Hal böyle olunca bu konuya eğilmemek, meselelere parmak basmamak günah olur her şeyden önce. Onun için de çok önemli.

Evet, Kazdağları Millî Parkı’nın turizm potansiyelinin yeterince kullanılmadığı doğrudur. Yeterince kullanalım. Ama ondan önce yeterince koruyabiliyor muyuz? Önce buna bakmalıyız ve buna göre tedbirler almalıyız diye düşünüyorum. Bana göre koruma konusunda eksiklerimiz var. Yani yangın, kirletme ve imar konularında daha etkili tedbirler gerekiyor. Mutlaka vardır, yok demiyorum, ama daha sert ve caydırıcı tedbirler gerekiyor. Gelişmesi için yatırımlara evet, ama doğaya zarar verecek uygulamalara hayır diyoruz. Özelikle Havaalanının geliştirilmesinden sonra, Körfez çok cazip gelmeye başladı, rantiye kesimine. Gelsinler ama dediğimiz gibi geleceklerse gelsinler…

Kazdağlarına tekrar dönecek olursak, birkaç cümle daha belirtmek de fayda var. Evet, böylesine cennet bir bölgeye ne yapılsa yeridir. Yıllarca yapılmaya çalışılmış ve bundan sonra da inanıyorum yapılacaktır. Bu bölgenin turizm açısından cazip olması insanları buraya çekecektir, ama sonrası da önemlidir. Gelen insanların her yönden memnun olması lazımdır. Tesis, alt yapı ve soysal imkânlar ile sağlık hizmetleri elbette çok önemlidir. Ama bu hizmetleri veren insanların da gelenlere karşı son derece iyi bir hizmet sunması gerekiyor. Hizmet alınan her yerde insanlar, güvenli, dürüst ve güler yüzlü bir şekilde karşılanmalı ve o şekilde davranılmalıdır. İnsanları getiren, doğa, deniz ve çevredir, ama tekrar tekrar gelmelerinin de en önemli sebebi gördükleri tutum ve davranışlardır. Otantik yapısını hala koruyan Körfezimizde yerli halkın gösterdiği misafirperverlik ve davranışları hususunda, şu an bir şey demek mümkün değil. Ama bundan sonraki yıllarda işin hacminin genişlemesi ile birlikte, profesyonellik oranı arttıkça işin rengi de değişecektir. İşte bana göre asıl o zaman bahsettiğim konulardan şikâyetler gelmeye başlayacaktır. Bunun örneği güneyde yaşanmıştır. Bizim buralarda yaşanmamasını temenni ediyorum.

Sözün kısası hem Körfezin hem de Kazdağlarının kıymetini bilmemiz lazım. Biliyoruz deniyorsa gereğini yapmak lazım. Onun için bu tespit ve teşhisler doğrudur ve alınan kararların doğrultusunda icraatların da zaman geçirmeden yerine getirilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here