HEPİMİZ (POTANSİYEL) ENGELLİYİZ

0
147

Artık bu gerçek herkes tarafından kabul ediliyor. Günümüz şartlarında gerçekten de hepimiz her an engelli olabiliriz. Ben yıllar içinde engellilerle yaptığım röportajlarda öyle olaylar dinledim ki, engellilik hemen yanı başımızda… Bu düşüncelerle, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bu doğrultuda birkaç cümle yazmak istedim…

Bir kere memnuniyetle belirtmek isterim ki, eskiye oranla, bu konuya artık son yıllarda çok önem verildiğine şahit oluyoruz. Şöyle de diyebiliriz, farkındalık oluşturma açısından birçok etkinlik yapılıyor ve bunlar da önemli mesajlar içeriyor.

Devlet tarafından, her zaman sosyal devlet anlayışıyla vatandaşlarına eşit hak ve imkânlar sunma anlamında çalışmalar yapıldığı; engellilerin yaşamlarını başkalarına bağımlı kalmadan sürdürebilmeleri için, yasal ve idari düzenlemelerin en üst seviyede uygulamaya konulduğu yetkililer tarafından belirtiliyor.

Yine engelli vatandaşların sorunlarına sahip çıkmak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, onların toplumla uyum içerisinde bütünleşerek karşılıklı saygı ve sevgi ortamında birbirlerini anlayarak yaşayabilmesi için çalışmaların sürdüğü de vurgulanarak özellikle empati yaklaşımı üzerinde duruluyor.

İşte böylesine çalışmaların yapıldığı dile getirilirken empati duygusunun hatırlatılması buradaki en önemli faktör bana göre…Hatta onları görmeden bile bir kaldırımdan inerken; “Buradan bir tekerlekli sandalye aşağı inebilir mi” diye gözlem yapmak ve eğer değilse fotoğrafıyla ve adresiyle birlikte yetkililere göndermemiz gerekir diye düşünüyorum. Bunu şunun için yazdım; bu durumda olan bir yerin yapımı esnasında oluşan hatalar ilgili kişilerin gözünden kaçacağı gibi, medya dünyasındaki bizlerin de dikkatinden kaçmış olabilir. Vatandaş olarak bu gibi durumlara karşı duyarsız kalmamamız lazım.

İşte empati bunun için çok önemli. Bu memleketi idare edenler kadar, engellilerin günlük yaşam içinde karşı karşıya geldikleri her bir ferdin de bu empatiyi sergilemesi gerekir. Yani ‘şu anda biz de onun yerinde olabiliriz ve bize nasıl davranılmasını istiyorsak onlara da öyle davranalım’ diye düşünmek ve de tabii ki uygulamak…

Bugün engelli vatandaşların sorunlarına kafa yormaz, ilgilenmezsek, yarın çok pişman olabiliriz. Yolda yürürken bize çarpan bir araba, yemek yaparken gözlerimize sıçrayacak kızgın yağ, ilerleyen yaşımızla birlikte duymaz hale gelen kulaklarımız bir anda bizi engelli vatandaşların arasına katabilir!

Bakın birkaç yıl önce arşivime aldığım bir araştırmada elde edilmiş bilgilerle ülkemizdeki engelli durumu nasıl aktarılmış:

 1. Yaygınlık…Türkiye’de her 100 evden beşinde engelli bir vatandaşımız var
 2. Sayı…Türkiye’de yaklaşık 4 milyon civarında engelli vatandaşımız var. Ancak çeşitli sakatlıklar ve kazalar sonucu belirli becerilerini yitirmiş kişiler de eklendiğinde sayı neredeyse 10 milyonu buluyor!
 3. Zihinsel engel…Engelli vatandaşlarımızın dörtte birinin zihinsel engeli bulunuyor.
 4. Bedensel engel…Engelli vatandaşlarımızın yarısından fazlasının bedensel engeli bulunuyor.
 5. Duyu kaybı…İşitme ve görme engelli vatandaşlarımızın toplam oranı da engelli vatandaşımızın 10’da ikisine yakın
 6. Yanlış bakış açısı…Yapılan bazı özel araştırmalarda 80 milyonluk (o zaman) nüfusumuzda ortalama 1 milyon kişi engelli vatandaşlarımızı hakir görüyor.
 7. Empati…24 milyon gibi bir çoğunluğun engelli vatandaşlara acıdığı ve empati kurduğu tespit edilmiş.
 8. Dostluk…80 milyonluk ülkemizde nüfusumuzun 4’te birine yakın kısmı engellilerle dostluk kuruyor ve onlara yardımcı oluyor
 9. Çocuklar…Engelli vatandaşlarımızın 80 bin civarında bir çoğunluğu henüz 0-7 yaş grubunda!
 10. Yaşlılar…60 yaş üstü engelli vatandaşlarımızın sayısı ise neredeyse yarım milyona yakın!
 11. Bakım…Son 2 yılda evde bakım hizmeti alan 398 bin 335 engelli vatandaşımız bulunuyor.
 12. İşsizlik…Herhangi bir işte çalışacak 18-50 yaş grubunda 700 bin civarında engelli vatandaşımız bulunmakta. Buna karşın Türkiye İş Kurumu verilerine göre kamu ve özel sektörde çalışan engelli vatandaş sayısı ancak 90 bin civarında!
 13. Tanımlama…Yapılan anketlere göre ülkemizde zihinsel engelli kişileri tanımlarken %30 oranında mahcup, mutsuz, yalnız ve üzgün kelimeleri tercih ediliyor.
 14. Dernekler ve Vakıflar…Ülkemizde engelli vatandaşlara yardımcı olan derneklere ya da vakıflara üye olan kişi sayısı o kadar az ki ancak toplam nüfusun yüzde 0.04’üne denk geliyor ki bu oranın içinde kendisi de engelli olan vatandaşlar çoğunlukta!
 15. Sorunları görmemek…Tüm bunlara karşın ülkemizde engelli vatandaşlara gereken ilgi ve yardımın gösterildiğine inananların oranı %10 ila %15 arasında

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here