SÖZDE KIRILMA MÜSABAKASI

0
457

Biri 29 puan da 10’ncu, diğeri 30 puanla 9’ncu sırada yer alan iki takım da yenip çıkışa geçtikleri gibi bir üst gruba katılarak en azından play-off grubu içinde olacakları kaybettiklerinde ise hem puan olarak geri kalacakları hem de kendi bünyeleri içinde bir çok sorunun kaşınıp su yüzüne çıkartılıp tartışılacağı sıkıntılı haftalara girilecekti ama berabere bitince oynanan istikrarsız oyun da oyuncu tercihleri ve oyuna müdahale hataları da gelecek haftalara ertelendi.

Oyunun sonunda bir puan kazanan ev sahibi Balkes olurken; iki puan kaybeden Gakkoş’lar oldu. Balıkesirspor’da Giray hoca ve ekibi son üç maçtan dersler çıkarıp bu maçta oyuncularına istediği oyun şablonunu adeta ezberletmiş bir birinin oyun yapısını tanıyan bu oyuncu grubuyla sanki gözü kapalı ayağa paslarla ilk yarıyı çöpe atmadan hızlı bölge geçişleri yaparak ileride rakibe baskı kuracak herkes top rakipteyken ne yapacağını, nasıl hücuma gidileceğini,doğru alan daraltması yapabilen, bunu saha da uygulayan bir takım bekliyorduk.

Ancak “HERŞEY AYNI TAS, AYNI HAMAM.”

Sadece son haftalar da hatalı goller yiyen kaleci Atilla’nın yerine kalede Vukoviç tercih edilmiş. Geçen hafta Ankaragücü maçında kornerden gelen topta yenen ikinci golde ceza sahası içinde 7 Balıkesirsporlu oyuncu varken pozisyon hatası ve adam paylaşımı yanlış yapılarak bu bölgede rakibin sadece iki oyuncusu Umut ve Putsila’yı kontrol edemeyip Putsila’ya golü attıran bu takım da herkes kusurlu iken teknik kadronun da kendisi açısından derslerine iyi çalışmayıp rakibin en önemli gol atma özelliği olan duran toplarına önlem alamayıp iyi analiz edememesi dururken faturanın stoper Oğuz’a kesilip bu maçta onun yerine Oğuzhan oynatıldı.

Peki değişen ne oldu? Yine defansta panik son maçlar da kötü oynayan yenen gollerde en çok hatası olan sağ bek Uğur yine hoca kontenjanından sahada yerinde Okan tercih edilmesi gerekmiyor muydu? Hatta sırf Uğur’a defansta yardım etmek adına ataklara daha hızlı çıkamayan Otoo’nun kötü oynuyormuş imajı ortaya çıkıyordu. Otoo ise bunu hak etmiyordu. Oysa dediğimiz bu aksaklık basit bir Okan müdahalesi ile teknik adam tarafından düzeltilse Nizamettin’in lüzumsuz ayakta top tutması ve yan pasların yerine dikey ara pasları atması ikaz edilse oyuncu değişiklerinde olduğu yerde patinaj yapan üretkenlikten uzak Mehmet Boztepe yerine Sedat müdahalesi yapılıp 3. Bölgede çabuk çoğalarak pozisyon üretkenliği arttırılamaz mıydı?

İkinci yarıda Mehmet’in kaçırdığı pozisyonu gole çevirmek için futbolcu olmaya gerek var mı? Elazığspor’da 62. dakikada Halil İbrahim’in yerine Merthan, 68. dakikada  Tatos’un yerine Hora’nın Hüseyin Kalpar tarafından oyuna dahil edilmesi ile rakibin golü geliyorum demeye başladı. Bu dakikalarda senin takımın 48. dakikada Nizamettin’in duran top ortasından Abdülkadir’in attığı kafa golüyle 1-0 öndeydi. Bu müdahalelerle rakibin oyun üstünlüğünü ele aldığı görüldü ve gol geliyorum demeye başladı. Nihayet 77. dakikada Diarra ile golü buldu ve maçı 1-1’e getirdiler. Ardından 86. dakikada rakibin baskısı sonucu ceza sahasında Balıkesir defansının topa kontrolsüz girmesiyle Elazığspor penaltı kazandı. Tom’un kullandığı penaltıyı Vukoviç kurtardı. Balıkesirspor’da bir puanı kendi sahasında kurtardı. Rakip ise 2 puanı kaçırdı. Tüm bu gelişmeleri seyirci taraftar müsabakayı izleyen herkes seyretti.

Peki siz ne yaptınız Giray hocam?

Uğur’a 90 dakika tahammül ettiniz. 4. Hakemle ve Yardımcı Hakemle taç ondan çıktı, yok bundan çıktı sohbetine girdiniz. Gerekli gereksiz hakeme itiraz ettiniz. Son dakikalarda moralsiz Sedat’tan ve Oğuz’dan medet beklediniz. Hakkınızı yemeyelim Cumali ile Tatos’u, Bülent ile Tom’u hakikaten çok iyi kontrol ettiniz. Rakibin kilidini de çözmüş oldunuz. Peki 1-1 biten maçın genel olarak neleri örttüğünü maç sonunda kendi özeleştirinizi yapmak amacıyla aynaya bakarak son 3 maçta benim hatalarım neler dediniz mi?

Elazığspor bu maçta vasat bir oyun sergilerken ikinci yarıda tecrübeli teknik adam Hüseyin Kalpar’ın Hora, Merthan ve Muhammed İldiz oyuncu müdahaleleri sonucu maçın son dakikaların da nerdeyse kazanıyordu. Fakat gününde olan kaleci Vukoviç son dakikalarda Tom’un penaltısını müthiş bir refleks ile çıkarınca 3 puan hayali Vukoviç’in ellerinde eriyerek, bir puan senin bir puan benim diyerek pay edildi. Aslında bu kaleci Vukoviç tarafından Giray hocaya verilen bir bonustu.

Maçın hakemi Caner Ak, Elazığspor’da Alpaslan ve Orhan’ın kasıtlı sertliklerini es geçse de en azından iyi niyetli bir müsabaka yönetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here