BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI

0
205

Haftanın başlaması ile altın ve dolar yükselişe geçti ve yükselmeye de devam edecek. BIST100 endeksi gün içinde şubat ayından bu yana en yüksek günlük artışını gerçekleştirdi. Nisan ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 98,5 artarak 3 milyar 80 milyon dolardan, 6 milyar 113 milyon dolara yükseldi.

TÜİK 2022 yılı ilk çeyrek GSYH verilerini açıkladı. Buna göre Türk ekonomisi yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.3 büyüdü. Ekonomi bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1.2’lik büyüme kaydetti.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde büyümeye en büyük katkının finans ve sigorta faaliyetlerinden geldiği görüldü. 2022 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre; finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 24.2, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 16.8, hizmetler yüzde 14.9, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 5.4, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 5.2 ve tarım yüzde 0.9 arttı.

2021 yılından beri devam eden büyüme oranı yılın ilk çeyreğinde de seviyesini korurken biz neden bu büyümeyi hissedemiyoruz? Diye soruluyor. Pandemi de küçülen ekonomi pandeminin bitmesiyle birden büyüdü. Piyasalar birden açılınca Dünya ekonomisinde de bu durumlar yaşandı. Baz etkisiyle ekonomi küçük bir büyüme yaşasa bile büyük bir etkisi oluyor. Vatandaş bunu fazla hissedemediğinden hissettiği daha çok enflasyon oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here