ENFLASYONLA MÜCADELE

0
252

Asgari ücret zammı işçi ve işveren başta olmak üzere herkesin gündemine oturmuş durumda. Temmuz’da yapılacağı konuşulan zammın emekli ve memur zammı ile beraber değerlendirileceği konuşuluyor. Kabine Toplantısı’nın ardından yapılan açıklamada şu üç ifade dikkat çekti; ilki Temmuz ayındaki enflasyon farkı artışlarıyla ücretliler rahatlatılacak, yılbaşında tüm çalışanların durumları gözden geçirilerek ve herkesin hakkını alması sağlanacak son olarak sosyal yardım şemsiyesi genişleterek hiçbir vatandaş enflasyona ezdirilmeyecek.

Öte yandan ardı arkası kesilmeyen kira, benzin ve gıda fiyatlarına olan zamlardan vatandaş büyük bir çıkmaza girdi. Konut ve kira fiyatlarının temelinde maliyetlerin artması konuşuluyor ki TÜİK verileri nisan ayına ait İnşaat Maliyet Endeksinin yıllık yüzde 106,60 arttığını gösteriyor. Üstelik kiralar yükseliyor konut bulamıyorken bulunan konutlarda o kiralara kalınmak istenmiyor. Bunun yanında benzine yapılan üst üste zamlar inanılır gibi değil. Haziran başında doğalgaza ve elektriğe gelen zam bu işin nereye kadar böyle gideceğini düşündürüyor.

Pandeminin acısı mı çıkartılıyor? Yoksa ciddi bir enflasyon batağında mıyız? Tartışma konusu olmuş durumda. Enflasyon son rakam yüzde 72 seviyesine gelmiş durumda ABD’ de enflasyon son 41 yılın zirvesine çıkmış ve Rusya’da yüzde 18.5 seviyesine geldi. Devletler mücadele programı açıklamaya başladı. Enflasyon geçici bir kavram değildir ve ekonominin başlıca yapı taşlarından biridir hem olması hem olmaması gereklidir. Denge kurulmazsa ve önü alınmazsa bilhassa dar gelirliler için tehdit oluşturacak bir kavramdır. Enflasyonun geçiciliği uygulanan politikalara bağlıdır. Eğer üretici ve tüketiciyi enflasyonu artırmak ile suçlarsak yanlış olur esas incelenmesi gereken enflasyon bu rakamlara gelene kadar neler oldu? Ara sıra yapılan denetlemeler ve etiket fiyatlarını düşürmek çözüm değildir çünkü zaten ertesi haftalarda denetlenmediği için eski haline geri dönecektir.

Artık enflasyonu çözmek büyük bir bedel ödemek ile mümkün fakat bu bedel ödenir orası meçhul. Kaldı ki enflasyonu çözmek de ekonomi için yeterli olmaz. Çok başka konular konuşmalıyız artık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here