HERKESE İYİ BAYRAMLAR

0
304

Geçtiğimiz hafta internette 2002 yılının Taksim’inden bir video yayınlandı. Muhtemelen dünya kupası maçından bir kareydi. Fakat herkesin fark ettiği başka bir detay vardı. Videoda herkes o kadar mutluymuş ki şu anda herkesin asık olan o suratı o yıllarda gülüyormuş. Tabii bu düşünce herkese göre değişiyor kimine göre o zaman da mutsuzduk fakat şu an ki kadar geçim sıkıntımız yoktu dese de kimine göre evet o zaman çok mutluyduk fakat şu an mutsuzuz diyor. O zamanlar Türkiye 2001 krizini atlatmakla uğraşıyordu ve dış borcumuz çok fazlaydı. IMF’nin ekonomik programını uygulayan Türkiye çok ciddi zamlar ve hiper enflasyonun pençesindeydi. Olaya birde bu açıdan bakacak olursak evet belki mutlu ve huzurlu bir Türkiye vardı ama aynı zamanda toparlanmaya çalışan ve hala krizin etkisinde olan bir ülke mevcuttu.

Kriz belki tek maaşla geçinmeye çalışan aile için vardır ama ek gelirleri olan ve geçim sıkıntısı yaşamayan bir aile için yoktur. Kriz iş arayan bir yeni mezun için vardır ama kendi işini yapan sigortalı iyi gelirli bir çalışan için yoktur. O zaman da krizin etkisi devam eden ülkemiz için belki mutluluk vardı ama bunun yanında yaşamaya çalışan geçim sıkıntısı olanlar için de mutsuzluk vardı.

Herkese göre değişen kavramlar ve yıllara göre değişen ekonomiyi yorumlamak için çok fazla açıdan bakmak gerekiyor. Olan bir duruma göre direkt düşünmeden yorum yapmak ya da bugün iyi anlatırken yarın kötülemek eleştirme şekli olamaz. Tamamen iyi yönlerini görmek ya da tamamen kötü yönlerini görmek de bir eleştiri şekli olamaz. Dolayısıyla bir videoya göre yorum yapmamız yanlış olur.

Aynı şekilde nerde o eski bayramlar diyerek şimdiki bayramların eleştirisini yapmak da yanlış olur. Zaman ve nesil hep değişecek, alışkanlıklar da değişecek ve en sonunda insanlarda değişecek. Tıpkı fiyatların ve ekonominin her yıl değişmek zorunda olduğu gibi bir ya da iki sene öncesinin belki eleştirisini yapabiliriz ama 10 sene öncesinin bayramlarını konuşmak tam bir eleştiri olmaz. Eleştirmek, kötülemek ya da tamamen tozpembe bakmak yerine daha fazla inceleyip doğru yorumlamamız ve ona göre hareket etmemiz gerekir. Maskesiz bir bayramla belki şeker tadında oldu ama umarım ki daha mutlu olduğumuz nice bayramlara dileğimle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here