KOSGEB’in fuar destekleri arttı

0
34

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, KOSGEB tarafından İşletme Geliştirme Destek Programı Uygulama Esasları’nın Yurt Dışı İş Gezisi Desteği başlığında 02.01.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bazı iyileştirmeler yapıldığını açıkladı.

 

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB arasında 2019 yılında gerçekleştirilen işbirliği sonucunda oda ve borsaların, KOBİ’erin katılımı ile düzenledikleri KOSGEB destekli yurt dışı iş gezisi başvurularının TOBB’a yapıldığını,  ardından KOSGEB tarafından onaylandığını belirterek verilen desteklerin arttığını söyledi.

Kula, “Başvuru noktasının TOBB’a alınması, oda ve borsalarımız tarafından düzenlenen yurt dışı fuar sayısını arttırmıştır. Bu süreçte uygulamanın yaygınlaştırılması ve iyileştirilmesi konusunda TOBB ile Oda ve Borsalarımız arsında birçok toplantı gerçekleştirilmiş, ve öneriler alınmıştır. Bu toplantılarda gündeme gelen konular da birçok platformda dile getirilerek ilgililere iletilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde KOSGEB tarafından İşletme Geliştirme Destek Programı Uygulama Esasları’nın Yurt Dışı İş Gezisi Desteği başlığında 02.01.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bazı iyileştirmeler yapılmıştır.

Buna göre; Destek Limitlerinde Artış: Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avustralya kıtası ile Asya Pasifik Ülkeleri için destek 5.000 TL’den 10.000 TL’ye, Çin Halk Cumhuriyeti dahil diğer ülkeler için 3.000 TL’den 5.000 TL’ye çıkarılmıştır. Kolay Başvuru: Başvuru esnasında talep edilen, iş yükünü artıran ve bürokrasi oluşturan belgeler azaltılarak başvurular kolaylaştırılmıştır. Fuar Kapsamının Genişletilmesi: Destek kapsamına Milli Katılım Organizasyonu Düzenlenecek Fuarların yanı sıra Prestijli Fuarlar Listesi de dahil edilmiştir. KOBİ’lerimizin yurtdışı pazarlara erişimini kolaylaştıran KOSGEB yurt dışı iş gezisi desteğinde yapılan iyileştirmelerin işletmelerimiz için faydalı olmasını ve 2020 yılında bu destekten daha fazla üyemizin yararlanmasını dilerim” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here