KÖTÜ ZAMANLARDAYIZ

0
125

Son zamanlarda beni fazlasıyla düşündüren ve üzüldüğüm bir konudan bir konudan bahsetmek istiyorum. Şiddet haberlerini çok sık duymaya başladık. Artık her gün haberlerde ya biri birini bıçaklıyor ya öldürüyor ya da kavga ediyorlar. Üstelik sudan sebeplerle. Daha geçen bir esnaf bir adamın maske takmayarak hapşırdı diye bıçakladı. Artık olayları değil de her kişide bıçak silah bunlar nasıl olabiliyor? Nasıl hemen temin edilebiliyor?

Balıkesir de artık farksız değil her gün yeni bir olayla gündeme geliyor. Kadın cinayetleri zaten artık duymak istemediğimiz ama maalesef ki sürekli artan bir rakam. Peki sormak lazım nedir bu ölüm artışı? Neden en küçük bir olay da insanlar birbirine şiddet uygulamaya ya da öldürmeye teşebbüs ediyor? Toplumdaki şiddet artıyor ve kimse buna bir dur demiyor. Trafikte dahi korkudan kimse kimseye laf söyleyemiyor. Çünkü içinden ya bana bir şey yaparsa ya arabama bir şey yaparsa deyip uzak durayım diyor.

Ekonomik krizle de ve pandeminin oluşturduğu etki ile insanlar da psikolojik sorunlar çıkıyor. Ve bunlar da şiddeti daha çok artırıyor. Bir de medya bu haberleri çok detaylı gösterdiğinde diğer kötü insanlara örnek veriyor gibi oluyor. İngiltere’de bir dönem bir film gösterilmiş. Bu, motosikletleri ile yüksek yerlerden atlayan insanları gösteren bir film. O filmin gösteriminden sonra bütün acil servislere bu tür yaralılar daha çok gelmeye başlamış. Bilim adamları, oradan yola çıkarak kopiketz denilen bir hipotezden bahsediyorlar. Yani insanlar, özellikle genç kuşaklar, bir davranışı hiç düşünmeden kopyalayıp uygulayabiliyorlar. Çocuğun ailesinde gördüğü şeyi aynen uygulaması gibi.

Bunların bazıları zaten ruh sağlığı yerinde olmayan insanlar oluyor. Bu iktisadın sosyal maliyetinde de var. İş bulamayan bireylerin işsizlik psikolojisi ile bunalıma girip bu tarz suçlara daha da yöneldiği söyleniyor. İlla adam öldürmek değil de yaralama, hırsızlık, kendine veya başkasına zarar vermek gibi olaylarla da karşılaşıyoruz.

İstanbul Kağıthane’de bir kasapta yaşanan korkunç cinayet kameraya yansıdı. Kasap olan 19 yaşındaki Afgan genç, “Sen kokuyorsun, diğer tarafta çalış” dediği aynı yaştaki iş arkadaşı tarafından kalbinden bıçaklandı. Ağır yaralanan genç kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. O kadar çoğaldı ki bu tarz olaylar. Önümüzü göremiyoruz artık. Kimseye “A” diyemiyoruz. Türkiye’de ciddi anlamda artan bir şiddet eğilimi var. Ve bunu gerçek anlamda incelememiz üzerinde çalışmamız gereken bir konu. Yoksa bugün ona yarın şuna derken bir gün bizlere de ucu dokunacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here