Kredinin Büyüğünü Aldık

0
482

TFF 1. Lig 2020-2021 Sezonu’na yeni bir yönetim, yeni bir hoca ve teknik heyetin yanı sıra genç oyuncularla hazırlanan Balıkesirspor, sezonun ilk maçında konuk ettiği Giresunspor’u 3-1 mağlup ederek 3 puanlık krediyi cebine koydu.

Neden “KREDİ” dediğimi ve bu kredinin kıymetini, puanın aslanın midesine ineceği ilerleyen haftalarda daha iyi anlayacağız…

Karşılaşmanın öncesine dönecek olursak, konuk takımın sahaya ideal kadrosuyla çıkma isteği takdire şayandı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun da geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketini gerekçe göstererek, bu çabaya göz yumarak, TFF 1. Lig Müsabakaları Statüsü’nde değişiklik yapması çok da alışılmamış bir durum oldu.

Bu çabaların bir saat farkla sonuçsuz kalması da her iki takımın toplamda 8, 20 yaş altı oyuncuyla sahaya çıkmasına sebep oldu.

İlk bakışta U19 takımlarının mücadelesi gibi görünen karşılaşma, ülke futbolunun ve kulüplerin ne kadar kötü yönetildiğinin sahnesi gibiydi. Umarım bu dibe vuruş, tekrar yükselişin zemini olur.

Bir tarafta transfer yapmak zorunda olan Balıkesirspor, öbür tarafta transferlerinin lisans tescil işlemlerinde sıkıntı yaşayan Giresunspor, diğer tarafta Süper Lig ve TFF 1. Lig’de yer alan birçok takım…

Çok uzatmadan Balıkesirspor-Giresunspor maçına bakacak olursak, lig tecrübesi olan oyuncusu sayısı daha fazla olan kırmızı-beyazlılar, genç oyuncularının da daha hazır olması nedeniyle zaman zaman zorlandığı karşılaşmadan 3 puanı çıkarmayı başardı.

Alınan galibiyeti, bu yolda emek harcayıp, ter dökenleri alkışlamamak mümkün değil…

Buraya kadar her şey çok güzel, hatta beklenenden çok ötede ama hepsi o kadar. Giresunspor, maçına bakarak, Tuzlaspor müsabakası için rüyaya yatanların bir yerleri açıkta kalır.

Gerçekçi olmak gerekirse Balıkesirspor’un mevcut kadrosuyla sezon sonu hedefi 15’ncilikten yukarıya çıkamaz. O da Balkes’in başarısından ziyade diğer takımların çok daha başarısız olmasına bağlı olur. Bu hedefin bir adım üstüne çıkılabilmesi için transfer tahtasının açılıp, takıma direk katkı sağlayacak oyuncuların kadroya dahil edilmesi gerekir.

Kısa vadede bunun başka bir yolu yok…

O zaman, pamuk eller cebe…

Diyeceksiniz ki “Hiç mi iyi bir şey yok?” Elbette var…

Geçtiğimiz sezonu tek golle tamamlayıp, Bandırmaspor’a giden ve geri dönen Mahatma Otoo, attığı 2 golle inanılmaz bir sezon başlangıcı yaptı. Devamını dilemekten başka çaremiz yok.

2001 Doğumlu Abraham Nwankwo, sahanın en iyi ismi olarak, ön plana çıktı. Genç stoper, özellikle hava toplarındaki etkili müdahalelerindeki başarısı kadar takım arkadaşlarını yönlendirmesiyle de göze çarptı. Oyun bilgisi geliştirilir ve yanında da sağlam bir stoper daha olursa, Balıkesirspor’un puan kazanmasına da para kazanmasına da katkısı olur.

Görkem Fidan ve Emre Şahin, beklenenden çok daha iyi performans sergileyerek, maçın hemen hemen tamamında sahada ve ayakta kalmayı başardılar. Kendi kalelerine doğru oynama alışkanlığını bıraktıklarında çok daha iyi olacaklardır.

Sol bek olarak görev yapan Oltion Bilalli, forma şansı buldukça çok daha iyi olacağının sinyalini erken verdi. Ancak, kendi yarı alanında atmaya çalıştığı çalımların kalesine tehlike olarak döneceğini unutmaması gerekir.

Balkes’in son golüne imza atan, birkaç dakika önceki pozisyonda ise arkadaşına pas vermediği için eleştirilen (O pozisyonda ben de olsam vururdum) Celal Emir Dede, üstüne koymaya devam ediyor. Keşke geçtiğimiz sezon, hak ettiği formayı daha fazla maçta, daha uzun süre verebilseydik. O zaman, şimdi aldığı Milli forma davetini çok daha önce alırdı.

Balıkesirspor’un henüz oynatamadığı Anıl Taşdemir, Antonio Mrsic ve Berat Aydoğdu’nun en kısa sürede hazır duruma gelmesi, Serdar Güncü’nün sakatlığını kısa sürede iyileşmesi, Foxi Kethevoama, Francis Ezeh ve Batuhan İşçiler’in forma grafiğinin yükselmesi, sanırım Mesut Dilsöz’ün de en büyük duasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here