“Krizin bedelini biz ödemeyeceğiz”

0
142

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Mustafa Demiralp, son elektrik zammına tepki gösterdi. AKP eliyle demokrasi, toplumsal özgürlükler, adalet kavramlarından giderek uzaklaştırılan Türkiye’nin, ekonomik olarak da ciddi bir darboğaza sokulduğunu öne süren Eğitim-İş Şube Başkanı Mustafa Demiralp, “İktidar ve yandaşlarının çizdiği toz pembe tablonun aksine kriz giderek derinleşmekte, yanlış ekonomi ve özelleştirme politikaları, tepeden inme faiz oynamaları gibi birçok parametre nedeniyle, emekçi halk nefes alamayacak hale getirilmiştir” dedi.

“FİYAT ARTIŞI YÜZDE 60’I BULDU”

Demiralp, açıklamasında Cumhurbaşkanı’nın damadı olmasının dışında henüz bir vasfını göremedikleri Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni ekonomi paketi ve sonrasındaki gelişmelerin, bardağı taşıran son damla olduğunu belirterek, Albayrak’ın 2020, 2019’dan iyi olacak. 2022, 2021’den çok daha iyi olacak şeklindeki gayriciddi açıklamalarının hemen sonrasında, zaten daha 1 Temmuz’da fiyatı yüzde 15 artan elektriğe yüzde 14.9 daha zam yapıldığını, böylece Albayrak’ın ekonomideki her iyi gelişmeyi vatandaşa yansıtıyoruz sözünün de bir anlama kavuştuğunu belirtti ve ekledi: “Bu zamla birlikte son 2 senede elektrik gibi olmazsa olmaz bir tüketim kalemindeki fiyat artışı yüzde 60’ı buldu.”

“UÇUŞA GEÇEN TEK ŞEY, CEBİMİZDE KALAN SON LİRACIKLAR OLDU”

Zamların adını bile telaffuz edemeyerek, güncelleme diye duyuran havuz medyanın, ekonomimiz uçuşa geçti manşetleri atsa da, uçuşa geçen tek şeyin, ceplerde kalan son liracıklar olduğunu söyleyen Demiralp, “Elektriğin haricinde, son 1 yılda doğalgaza yüzde 52, Türkiye’de zaten tüm dünya ülkelerinden daha pahalıya satılan akaryakıta yüzde 30, çaya yüzde 33, beyaz ete yüzde 40, süte yüzde 30 ve ana gıda maddelerinin neredeyse tümüne yüzde 50 zam geldiği bir ülkede, yetkililer hala utanmadan  enflasyonun yüzde 14 olduğunu söylemektedir. Faiz lobileri, kur saldırıları, finansal terör gibi uydurma kavramlar yaratarak bunların arkasına sığınan hükümet, bu cep yakan atmosferde sadece yüzde 4+4’lük bir zam yaptığı kamu emekçisinden, iyice güvencesiz ve açlık sınırında çalışmaya mahkum ettiği işçiden geçinmesini ve ses çıkarmamasını beklemektedir” diye konuştu.

“ARTIK YETER!”

Ülkede her iki kişiden birinin banka borçlarına batmış olarak yaşadığını söyleyen Mustafa Demiralp, açıklamasına şöyle devam etti: “16-24 yaş arası gençlerde işsizlik oranı 4’te 1’e çıktı. Bu ülke artık gençlerine güzel bir gelecek müjdesi veremeyecek hale geldi. Buna karşılık işsizlere merhem olması gereken İşsizlik Fonu, AKP’ye yakın iş adamlarına peşkeş çekildi. Emekçinin krizden, hayat pahalılığından kamburlaşmış sırtına, bir de patronların sefa faturaları yüklendi. AKP’nin yanlış para politikaları nedeniyle yıllardır refah yüzü görmeyen aileler, bari çocukları rahat etsin diye daha da perişan oldu. Devlet okullarına bütçe ayrılmazken, özel okullara verilen teşvik de, özel okul sayısı da, özel okulların ailelerden istediği para da arttı. Bu krizi biz yaratmadık! Bedelini de biz ödemeyeceğiz! Lüks kaptan köşkünde uzandığı yerden hepimiz aynı gemideyiz diye bağıranlar bilsin ki, o ses artık makine dairesinden duyulmamaktadır. Bugüne kadar toplumu kutuplaştırarak, birbirine düşman ederek iktidarı kaybetmemeyi başaran AKP, böyle giderse aç insanların asla kutuplaştırılamayacağını öğrenecektir. Herkes farkına vardı ki bu son elektrik zammından sonra, ampulü söndürmenin zamanı geldi.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here