“Küçükbaş hayvan zenginiyiz” 

0
109

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası yönetimi tarafından ‘Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Eğitim Semineri’ ikinci kez Şamlı Kırsal Mahallesi’nde düzenlendi. Seminerde konuşmacı olarak Veteriner Hekim Özer Türk ve Veteriner Hekim Erol Arslan yer aldı. Oda Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, “Mera sorunumuz var, meralarımızın durumu ortada, yağış ve iklim ile ilgili gerçekler var, alt yapı sorunlarımız var ama bir sorunumuz daha var ki; bilgi eksikliği sorunumuz var” dedi.

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, açılışta yaptığı konuşmada Balıkesir ilinin bir milyon 300 bin küçükbaş hayvan varlığı ile ülke açısından hem sayısal manada hem de kaliteli damızlık materyal anlamında önemli bir konuma sahip olduğunun altını çizdi. İşletmelerdeki hayvan sayılarına bakıldığında ortalama 50-100 ve 100-150 hayvan sayısı arasındaki işletmelerin daha yoğunlukta olduğunu ifade eden Tanrıkulu, İşletme sahiplerinin yaş ortalamasının ise 50 yaş civarında olduğunu belirtti.

“BİLGİ EKSİKLİĞİ SORUNUMUZ VAR”

İl olarak azımsanmayacak sayıda bir hayvan sayısına sahip olduğumuzu, ancak eksik bir tarafımızın olduğunu aktaran Tanrıkulu, “O da işletmedeki hayvan sayılarımızı biraz daha arttırmak ve bu mesleği, gençlere sevdirebilmek. Sorunlarımızı biliyoruz. Mera sorunumuz var, meralarımızın durumu ortada, yağış ve iklim ile ilgili gerçekler var, alt yapı sorunlarımız var ama bir sorunumuz daha var ki; bilgi eksikliği sorunumuz var” dedi.

“KENDİMİZİ SORUMLU HİSSEDİYORUZ”

Balıkesir il genelinde yapılan bir çalışmada, kuzu ölümlerinin en fazla görüldüğü yaş grubunun yüzde 47 orta yaşlı, yüzde 44 yaşlı, yüzde 9 genç yaşta olanlar olduğunu söyleyen Tanrıkulu, “Eğitim seviyesi de arttıkça kuzu ölümlerinin azaldığını bu çalışma bize göstermektedir. Biz, Balıkesir Veteriner Hekimler Odası olarak eğitimlere önem veriyoruz. Tüm Türkiye’ de olduğu gibi İlimizde de doğru bilinen yanlış bilgiler olduğu, dededen babadan görülen yanlış alışkanlıklar kazanıldığı ve hızla gelişen Dünyada yeni bilimsel tekniklerin üreticilerimize aktarmakta kendimizi sorumlu hissediyoruz” diye konuştu.

“BİZLER DE SİZLER GİBİ SAHAYA ÇIKAN İNSANLARIZ”

Odayı eleştirenlerin olduğunu, “Neden köyde yapıyorsunuz, niye merkezde yapmıyorsunuz, daha lüks daha büyük mekanlarda yapmıyorsunuz?” ifadelerin kullanıldığını anlatan Tanrıkulu, “Bizler de sizler gibi çizmesini giyip sahaya çıkan insanlarız. Halden, dertten anlamak denir ya, inanın sizin çektiğiniz sıkıntıları en iyi anlayan insanlar, düşünecek olursanız yine bizim meslek grubumuzdur. Bu nedenle burada yaptık ki sizlerle beraber olduğumuzu, yanınızda olduğumuzu hissedin istedik. Söylemek istediğim diğer bir konu köylülüğü üçüncü sınıf insan gibi görmeye çalışan değil, köylü olmakla gurur duyan bir zihniyete sahip olmalıyız. Köylü olmakla, üretmekle gurur duyun. Çünkü köylü milletin efendisidir” dedi.

Tanrıkulu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Küçükbaş hayvancılığı önemsiyoruz. Çünkü her türlü noktadan değerlendirdiğimizde Ülkemizin et açığını kapatacak, kırsaldaki istihdam sorununu çözecek, kırsaldan kente göçü azaltacak, kısacası Ülkemizin maddi, sosyolojik, sağlık ve beslenme alanındaki eksikliklerini hızla kapatabilecek bir alan olduğuna inanıyoruz. Hayvancılık sektörünün de tıpkı savunma sanayi gibi Ülkemizin stratejik bir meselesi olduğu kanaatindeyiz. Genel manada daha anlatılacak, konuşulacak çok konu var. Ancak süremizi iyi değerlendirme anlamında sözlerimi tamamlamak istiyorum. Katılanlar için verimli bir etkinlik olmasını temenni ediyorum.”

Tanrıkulu, eğitim seminerinin 28 Nisan Pazar günü saat 19:45’te KÖY TV’de yayınlanacağını sözlerine ekledi. CENGİZ GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here