KÜÇÜKSAN Başkanı Ahmet Sakbaş: İlkleri gerçekleştirdik

0
1013

ÖZEL HABER – Küçüksan’ın genel kurulunda başkanlığa yeniden aday olan Ahmet Sakbaş, kurumsallaşmaya önem verdikleri Küçüksan İşletme Kooperatifinde tarihte ilk kez 4.5 milyon lira kar payı dağıttıklarını ve kar payı dağıtımını 2022 yılından itibaren düzenli hale getireceklerini söyledi. Sakbaş, “Sitemizde 10 bankanın yer alacağı merkez yapacağız. 12 dükkanlık projemizi de hayata geçireceğiz” dedi.

Küçüksan İşletme Kooperatifi Başkanı Ahmet Sakbaş, görev süresinde yaptıkları çalışmaları ve yeni dönemde yapacakları projeleri HABERCİ’ye anlattı.

“KURUMSALLAŞMAYA ÖNEM VERDİK”

Sakbaş, “2013 yılında genç ekip olarak aday olduk ve kazandık. Sanayiye gelmiş en genç ekibiz. 2014 yılında başkanımız işlerinin yoğunluğundan dolayı aramızdan ayrıldıktan sonra ben başkanlık görevini aldım. Bu süreçte yapı kooperatifi vasfımız dolmuştu. Bir yıl içinde işletme kooperatifi anonim veya limited şirketine geçmemiz gerekiyordu biz de bunun incelemelerini mali müşavirimiz ve avukatımızla yaptık. 100’erli gruplar halinde üyelerimizi toplayarak anlattık ve işletme kooperatifine geçişin daha doğru olacağı kanaatine karar vererek 2015 yılında işletme kooperatifine geçtik. 2016 yılında işletme kooperatifine geçtiğimiz için seçimi yeniledik ve tekrar aday olarak kazandık. Göreve geldiğimizde işletmemizi kurumsal hale getirme çabasında olduk. Düzenli arşivimiz yoktu arşivimizi düzenledik. Tamamlanması gereken 50 metrekarelik dükkanlar vardı onları tamamladık” dedi.

“İKİ HALI SAHA VE KAFETERYAYI SİTEMİZE KAZANDIRDIK”

Küçüksan’a ne kazandırabiliriz diye düşündüklerini ve şu anda yaptıkları spor kompleksini sanayiye kazandırdıklarını kaydeden Ahmet Sakbaş, “Spor Kompleksini yaparken ilk önce ihale usulü yapalım dedik, iki kapalı halı saha ve kafeterya için teklif aldık 2 milyon 750 bin lira rakam çıktı ortaya. Bizim müteahhitlik  belgemiz var, bu işi kendimiz yapalım dedik. Biz iki kapalı halı saha, kafeterya, iç donanımı, masa sandalye, her şey dahil bir milyon 730 bin liraya mal ettik. Bu işten bir milyon lira karımız oldu. Halı sahalarımızın yapımı aşamasında Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, bize Spor Toto’dan 400 bin lira hibe sağladı, kendisine tekrar teşekkür ediyoruz.

“İMAR DEĞİŞİKLİKLERİNDE ATILIM YAPTIK”

Biz, 2014-2016 yılları arasında imar değişiklikleri konusunda inanılmaz atılımlar yaptık. Bizim 32 dönüm diye dillendirdiğimiz arazimiz var. Bu arazimizin imar durumu spor alanıydı. Bu 32 dönüm arazimizde bir futbol sahası vardı. Bu futbol sahasının olduğu yer bugün günümüzde ticari alan olarak imar değişikliği yapıldı. Benzinlikler 1992 yılında verilirken işletmeciler ruhsatları kendi üzerlerine almış. Bugün kiracılıktan vazgeçiyoruz derlerse bizim benzinlik arazilerimiz tarla vasfına dönüyordu. Belediye ile görüşmelerimiz sonucu 1’nci, 3’ncü ve 4’ncü kapıdaki benzinliklerimizin alanlarını ticari alana çevirdik.

“2022 YILINDAN İTBAREN HER YIL DÜZENLİ KAR PAYI DAĞITACAĞIZ” 

Eski Çıraklık eğitim Merkezi olarak bilinen 5 katlı binamız vardı. Bu bina bizden önce yıkıldı. 2013 yılında rakiplerimiz buraya hastane yapılması projesiyle gelmişlerdi. Biz hastane yapılmasına karşı çıktık. Karşı çıkmamızın sebebi kredi yetkilendirmesi istiyordu. Kredi yetkilendirmesi ile üyeye borçlandırma yapılacağı için karşı çıktık. Bu bölgeye yönelik projemiz var. Bu bölgenin alanını da ticari alan ve yönetim binası olarak değiştirdik. 2019 yılında tarihimizde ilk defa üyelerimize 4.5 milyon lira kar payı dağıttık. Bu kar payı dağıtımını 2022 yılından itibaren her yıl düzenli olarak dağıtmayı planlıyoruz. Alan kooperatif değil, veren işletme olmayı planlıyoruz. Bütün projelerimizi genel kurul kararıyla yapıyoruz” diye konuştu.

“10 BANKANIN YER ALACAĞI MERKEZ YAPACAĞIZ”

Önümüzdeki dönemde Garanti Bankasının arkasında olan alanda 12 dükkan yapmayı planladıklarını belirten Küçüksan İşletme Kooperatifi Başkanı Ahmet Sakbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Yıkılan Çıraklık Eğitim Merkezi’nin olduğu yere 10 bankanın yer alacağı alan yapmak istiyoruz. Sanayide 6 bankamız var, 10 bankalık alan yapacağız.  Önümüzde seçim var. Üyelerimizden bir dönem daha icazet istiyoruz. Yönetime geldiğimiz takdirde, emeklemeden yürünmez diyerek yapacağımız yatırımları yapacağız ve devam edeceğiz. 32 dönümlük  ortak yerimiz var. Bizim burasıyla ilgili bir yıl içinde planımız yok. Önce 12 dükkan ve banka yerlerini yapacağız. Ondan sonra 32 dönümlük alanla ilgili üyelerimizin talebi olursa yaparız.

Son dönemde dile getirilen hurdacılar ve hurda araçlar konusu var. Hurda araçlarla ilgili bütün çalışmalarımızı yaptık. Bazı prosedürler, bürokrasi, Emniyet var. Bunları bir anda aşmak mümkün olmuyor. Sanayide 386 tane atıl durumda duran ufak araçtan, kamyon, TIR’a kadar araç var. Bizim Küçüksan olarak kaldırmaya yetkimiz yok. Emniyete gittik, aldığımız cevap bir aracın yakalaması, rehini, haczi yoksa kaldıramazsınız. Yakalaması, haczi, rehini olan araçları Emniyet tespit yaparak çekecek. Diğer araçların sahiplerinin telefonlarına ulaşarak haber vereceğiz. Bunun haricinde yapacağımız bir şey yok. Bu iş biraz zaman alacak ama esnafımızın mağduriyetini gidereceğiz.

“HURDACILARI BİR ARAYA TOPLAYACAĞIZ”

Biz Küçüksan’ın boş ticari olan alanlarına kiralama yetkisi almıştık. İki hurdacı esnafımıza kiralamalarını yaptık. Sanayicinin hurdacıya da ihtiyacı var. 13 dükkanın birinde hurdacı var. Biz kiralamayı yaparken boşaltma taahhütnamesi imzalıyoruz. Biz hurdacıları bir araya toplayıp bir alanda toplu halde tutacağız. 6’ncı kapıda yerimiz var belediye ile ortak yer. Belediyenin 4’ncü kapıda 13 dönüm yeri var orasını alıp, 6’ncı kapıdaki 6 bin 800 metrekare yerimizi vereceğiz. 13 dönüm yere hurdacıları alacağız, depolama alanı olarak kullanacağız.

Sanayide Çamlık alanı olarak geçen yer. Burasını yıllarca esnaf kullanmış sonra burası Milli Emlağın yeri diye içerisindeki piknik masaları, mangal şömineleri toplandı. Burası atıl duruma geldi. Burasını Milli Emlak ile görüşüp halka açık çay bahçesi, piknik alanı gibi bir yer yapacağız. Seçimde 3 aday var. 915 kişi oy kullanabilecek. Üyemiz malının değerini anladı ve kongreye katılım sağlıyor.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here