Kültürel miras yeni nesillere aktarılacak

0
483

Balıkesir Valiliği koordinesinde hazırlanan ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Araştırmaları’ projesi işbirliği protokolü imzalandı. Vali Hasan Şıldak, “Geniş coğrafyasında zengin bir kültürü barındıran Balıkesir’in bütün kültür öğelerinin kayda geçirilip kalıcı hale getirilecek” dedi.

‘Somut Olmayan Kültürel Miras Araştırmaları’ projesi imza töreni Güney Marmara Kalkınma Ajansı salonunda yapıldı. Projenin imzaları Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü İlter Kuş, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Süleyman Özdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı ve GMKA Genel Sekreteri Hasan İskender tarafından atıldı.

Projeyle ​Türkiye’nin zengin kültürel yapısına sahip bir şehri olan Balıkesir’in halk kültürü değerlerini araştırmak, değerlendirmek, gelecek nesillere aktarmak ve tanıtmak hedefleniyor.

İki üniversitenin ilgili akademisyenleri tarafından yürütülecek alan araştırmaları ve derleme faaliyetleri ile tüm ilçeler taranarak, elde edilecek yazılı ve görsel materyallerle bir yayın çalışması yapılması planlanıyor.

Balıkesir’in sözlü gelenekleri ve anlatımları, gösteri sanatları, toplumsal uygulamaları, ritüel ve şölenleri, tabiat ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamaları, geleneksel yemekleri ve el sanatları geleneği gibi halk kültürü unsurları bilimsel çalışma grupları oluşturularak çalışılacak ve bu çalışmayı gelecek nesillere aktarmak için bir yayınla sonuçlandırılacak.

​Vali Hasan Şıldak, “Böylesine derinlikli ve kapsamlı bir çalışmayı başlatmış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Destek sağlayan iki üniversitemize ve Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here