Anadolu Uygarlıkları için buluştular

0
97

Müzeler kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Ayvalık’ta 4 Haziran’da kapılarını açan Anadolu Uygarlıkları Sergisi’nin destekçileri teşekkür buluşmasında bir araya geldi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in girişimleriyle Ayvalık Ayazması Derneği ile Ayvalık Belediyesi arasında yapılan protokol çerçevesinde Kırlangıç Yaşam Merkezi’nde yeni bir kültürel alan olarak yaşama geçirilen ‘Ayvalık Anadolu Uygarlıkları Sergisi’ Ayşe ve Necdet Bezmen, özel koleksiyonlarından seçilen 500’ü aşkın tarihi eseri Ayvalık’ta ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Sergi adının müzeye çevrilmesi için tüm girişimleri tamamlanan, restorasyon laboratuvarına kadar tüm teknik altyapısı kurulan sergi, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de girişimleriyle müze ismine yakın zamanda kavuşmayı bekliyor.

Sergide Anadolu’nun değişik yerlerine ait Kalkolitik Çağ’dan günümüze kadar tarihlenen eserler sergileniyor. Koleksiyonda pişmiş toprak, gümüş, bronz, demir, kemik, cam günlük kullanım ve süs eşyaları ile mermerden heykeltıraşlık eserleri bulunuyor.

Bu eserlerin Ayvalık’ta bir sergiye kazandırılmasında emeği geçen, Güney Amerika’dan Avrupa’nın birçok ülkesine Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar birçok destekçi buluşmada yer aldı.

Cem Boyner, Caroline Koç, Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Oktay Mersin gibi daha birçok değerli destekçi teşekkür buluşmasına katıldı.

Rahmi Koç, Semahat Arsel, Güler Sabancı, Muhtar Kent gibi katkıda bulunan önemli isimler de teşekkür buluşmasından önce sergiyi ziyaret edenler arasındaydı.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Kuzey Ege’nin yıldızı, dünyaca tanınan ve bilinen gözde turizm merkezimiz Ayvalık, bugüne kadar hep; doğasıyla, uçsuz bucaksız altın gibi kumsallarıyla, 22 adasıyla turkuaz renkli denizi ve koylarıyla, coğrafi işarete sahip zeytinyağıyla, gastronomi kültürüyle akıllarda yer etti.

Öte yandan; iyileştirme planı içerisinde olan Zeytin Müzemiz, var olan Ayazma’mız, ödüle layık görülen Küçükköy’deki Kent Müzemizin yanına Anadolu Uygarlıkları Sergisi de eklendi. Önümüzdeki süreçte mübadele ile ilgili Ayvalık Kent Müzesi’nin oluşturulması planı da eklenince, müzeler ile de anılmak, kültür kenti olma yolunda adımlar atıyor olmak, bizler için çok onur verici.

4 Haziran’da çok değerli konukların katılımıyla, tanıtım amacıyla açılışını yaptığımız Anadolu Uygarlıkları Sergisi’ne bugüne kadar yüzlerce kişi ziyaret etti ve eserlerin başından saatlerce ayrılamayanlar, hayranlıklarını gizlemeyenler oldu. Ayvalık çok önemli bir merkez kazandı. Kentimize tatile gelenler, Anadolu Uygarlıkları Sergisi’ni ziyaret etmeden gitmiyorlar. Bu sergimiz yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğraması gereken noktalar arasında çoktan kayda girdi bile. Sergimiz çok değerli eserleri barındırıyor, insan izlerken başından ayrılmak istemiyor, o yılların koşullarında ortaya çıkan birbirinden değerli eserler dudak uçuklatıyor. Anadolu’da yaşamış insanların binlerce yıllık tarihini ortaya koyan eserleri bir araya toplayan Müzemiz, Ayvalık’a çok önemli bir değer kattı. Emeği geçenlere, katkı koyanlara, destek verenlere, sahip çıkanlara Ayvalıklı hemşehrilerim adına çok teşekkür ediyorum” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here