Ayvalık’ta doğal ve kültürel miras konuşuldu

0
70

Ayvalık Turizm Vizyonu Çalıştayı geniş katılımla yapıldı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Cuma günü geniş bir katılımla başladığımız Ayvalık Turizm Vizyonu Çalıştayımızda  Kent ve Yaşam Kültürü, Turizm ve Sürdürülebilirlik, Doğal ve Kültürel Miras ve Gastronomi, Ölmez Ağaç ve Ayvalık Mutfağı konularında sunum yapan olan değerli katılımcıların konuşmalarını titizlikle not aldık” dedi.

Ayvalık Belediyesi öncülüğünde, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Kent Konseyi ve Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği (AYTUGEB) tarafından düzenlenen çalıştayda ilçede yaşı bin ile bin 500 civarına ulaşmış olan anıt zeytin ağaçları ele alındı.

Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde görev yapan Prof. Dr. Türkan Göksal Özbalta’nın başkanlığını üstlendiği oturumda, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi eğitimcileri Prof. Dr. Recep Efe, Prof. Dr. Abdullah Soykan, Prof. Dr. İsa Cürebal, Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Sönmez, Prof. Dr. Mehmet Rıfat Akbulut, Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Murat Özgen ve Prof. Dr. Nuray Türker konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmacılardan Prof. Dr. Abdullah Soykan, Türkiye’deki anıt ağaçlarının belirlenmesine yönelik uzun bir süreç içerisinde yaptıkları çalışmalarla bölgedeki asırlardır yeşilliğini koruyan zeytin ağaçlarını kayıt altına alındığını anlattı. Ayvalık’ta yaşının bin ile bin 500 yılı aşkın anıt zeytin ağaçlarının bulunduğunu ve bu ağaçların her birinin de tescillendiği aktaran Prof. Dr. Soykan, söz konusu çalışmanın önümüzdeki dönemlerde de süreceğini kaydetti.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Hüseyin Murat Özgen, Ayvalık’a ait 22 adada kaderine terk edilen onlarca tarihi şapel ve manastır kalıntılarına ait çekilen fotoğraflarla gerçekleştirdiği sunumda, bölgede yitirilen tarihin gün ışığına çıkarılmasının önemine işaret etti.

Son günlerde gündemde olan Tavuk Adası’ndaki restorasyon girişiminin, yapılan itirazlar sonucunda iptal edildiğini hatırlatan Özgen, ilçeye ait değerlerin korunması noktasında, kamusal projelere ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Oturumda, Ayvalık Belediyesi UNESCO Birim Sorumlusu Yaşagül Ekinci, ‘Ayvalık Endüstriyel Peyzaj Süreci ve Asil Liste HazırIıkları’ konusunda bilgiler verdi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here