Çalıştay kültür turuyla sona erdi

0
87

Ayvalık’ta düzenlenen ‘Ayvalık Vizyonu Çalıştayı’ kültür turu ile sona erdi.

Ayvalık’ta 13-15 Ocak tarihleri arasında Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Kent Konseyi ve Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği koordinatörlüğünde, Cunda Uygulama Otelinde gerçekleştirilen Ayvalık Vizyonu Çalıştayında ‘Kent ve Yaşam Kültürü’, ‘Turizm ve Sürdürülebilirlik’, ‘Doğal ve Kültürel Miras’ ve ‘Gastronomi, Ölmez Ağaç ve Ayvalık Mutfağı’ başlıklarında yapılan sunumların ardından katılımcılar çalıştayın son gününde Çalıştay Kültür Yürüyüş turuna katıldı.

Eski Ayvalık Sokaklarında Kültür Yürüyüşü Turu ve Foto Safarisi yapılarak, katılımcılara ve basına bir de sahada Ayvalık tanıtıldı. Eski Ayvalık sokaklarında iki saatten fazla süren etkinlikte, Çalıştay Akademik Koordinatörü Prof. Dr. Ayhan Gökdeniz, basına kültür turu ile ilgili açıklamada bulundu.

Gezide rehber olarak Hakan Dinç, Damien Dessane ve yerel tarihçi Taylan Köken belirlenen noktalarda bilgilendirme yaptı. Gezi; Dr. Fazıl Doğan’ın özel hastanesinde başlayıp, bu binanın hemen yakınında bulunan Yalı Pansiyon ve Orhan Peker’in ömrünün son yıllarını geçirdiği yalının tanıtımıyla devam etti. Gezi, daha sonra Ayvalık tarihinde Fransa ve Almanya konsolosluğu olarak anılan Bonjour Pansiyon önünde verilen bilgilerle devam etti. Sırasıyla Ayvalık Taksiyarhis Müzesi, Saatli Cami, Çınarlı Cami dolaşılarak bu yapılar hakkında bilgiler paylaşıldı.

Palabahçe semtinin önemli mekanı Şeytanın Kahvesinde mola verildi ve konuklara çay ikram edildi. Konuklara Zafer Sokak’ta bulunan ASKEV binası tanıtıldı, daha sonra Hayrettinpaşa Cami ve Ayvalık Ayazması’na geçilerek gezi sonlandırıldı. Rehberler farklı bilgileri ve katılımcılar tarafından sorulan soruları cevaplandırdı. Kültür turuna yaklaşık 50 kişilik bir grup katıldı. Ayvalık kültürel mirasına yönelik bu gezi katılımcılar tarafından büyük bir beğeni, hayranlık ve memnuniyetle karşılandı. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here