Marmara Adası’nda edebiyat dolu üç gün

0
151

Marmara Adası’nda 5-6-7 Ağustos’ta gerçekleştirilen ‘Edebiyat Günleri’nde edebiyatseverler şair ve yazarlarla buluştu.

Marmara Adası Dostları, Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma Turizm Derneği ve Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği’nin çabalarıyla, gönüllülerin ve Marmara Adalar Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen Edebiyat Günleri sona erdi.

Edebiyat günleri Marmara merkez Şifalı Su Seyir Terasında Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’un açılış konuşması ile başladı. Konuklara teşekkür eden Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kişi ve kurumların işbirliğinin devam etmesinin önemini vurguladı. Aksoy, konuşmasını Orhan Veli’nin ‘Gün olur, alır başımı giderim, Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda. Şu ada senin, bu ada benim, Yelkovan kuşlarının peşi sıra’ dizeleri ile sonlandırdı.

Düzenleme kurulu adına Esengül Taran konukları selamlayarak etkinliğin ortaya çıkışı ve organizasyon süreci hakkında bilgi paylaştı.

Marmara Adası Edebiyat Günleri’nin ilk oturumunun başlığı “Adadan Geçen Edebiyat” oldu. Gazeteci Turhan Günay, Marmara Adalı yazar H. Can Yücel ve Selmin Ergüden, Marmara Adası’ndan geçen edebiyatçıları, adayı konu alan edebiyat eserlerini ve kişisel anılarını dinleyicilerle paylaştı.

İlk günün ikinci etkinliği olan Şiir Akşamında Gündoğdulu ressam ve şair İsmet Değirmenci, Orhan Alkaya ve Pelin Batu günbatımı manzarasında şiirlerini okudu. İkinci gün Gündoğdu’da yazar ve şairlerin edebiyatseverlerle buluşması ile başladı. Konuk sanatçılar Gündoğdu’da kitaplarını imzaladı.

Cumartesi günü öğleden sonra Barış Müstecaplıoğlu, İnci Aral ve Müge İplikçi ‘Günümüz Dünyasının Dertlerine Edebiyat Derman Olabilir mi?’ başlıklı söyleşide bir araya geldi. Günün son etkinliğinde ise Oya Baydar, Fuat Sevimay ve Saba Altınsay mekanları yazmak üzerine konuştu.

Oya Baydar, Marmara Adası’nda geçen Yazarlarevi Cinayeti, Fuat Sevimay Marmara Adası’nda başlayan Kapalıçarşı ve Saba Altınsay Marmara Adası’na da mübadillerin geldiği Girit’i anlattığı Kiritimu Giritim Benim romanlarından hareketle mekanın edebiyattaki yeri üzerine konuştu.

Marmara Adası Edebiyat Günlerinin son günü Çınarlı’da Çınaraltındaki buluşma ile başladı. Yan flüt dinletisinin ardından Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma ve Turizm Derneği Başkanı Erdem İskenderoğlu konuklara teşekkür etti. Gazeteci Turhan Günay’ın yazar ve şairleri takdiminin ardından edebiyatseverler konuk sanatçılarla buluştu.

Öğleden sonra Aslı Perker, Gaye Boralıoğlu ve Tuna Kiremitçi Adil Çamur’un moderatörlüğünde ‘Edebiyat Ruhumuza İyi Gelir’ başlıklı oturumda edebiyatın bireylerin iyi olmasında etkili olup olmayacağı üzerine görüşlerini paylaştı. Edebiyat Günlerinin son etkinliğinde Turhan Günay’ın açılış konuşmasının ardından Ahmet Ümit yazarlık serüvenine değinen konuşmasını dinleyicilerle paylaştı. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here