“Mesleğimizin son temsilcileri biziz”

0
306

ÖZEL HABER – Gelişen teknoloji, insanların taleplerinin değişmesi, bazı mesleklerin yok olmasına neden oluyor. Nalbantlık, Demircilik, Keçecilik gibi mesleklere ilgi azalırken, bu mesleğin son temsilcileri de çırak bulamamaktan yakınıyor.

Kaybolmaya yüz tutan meslekler arasına Yorgancılıkta giriyor. El emeği göz nuru ipek ve yün yorganlar artık tarihe karışıyor. Yeni evlenecek kızların çeyizlerini süsleyen el emeği yorganların sayısı her geçen gün azalıyor. Hazır yorganların fiyatlarının ucuz olması git gide el işi rengarenk yorganların evlere girmesine engel oluyor.

Altın İğne adlı yorgancı dükkanını çalıştıran 12 yaşından beri yorgancılık yapan Zeki Alakuş, bin bir emekle dikilen el yapımı yorganların yerini, makine üretimi yorganların almaya başladığını söyledi.

El emeği göz nuru ipek ve yün yorganlar artık tarihe karıştığını dile getiren Alakuş, “Köylü pamuk ekmiyor. İnsanlar doğal ürünlerden sentetiğe yöneldi. Piyasalar değişti. El emeği göz nuru ipek ve yün yorganlar artık tarihe karışıyor. Yeni evlenecek kızların çeyizlerini süsleyen el emeği yorganların sayısı her geçen gün azalıyor. Hazır yorganların fiyatlarının ucuz olması git gide el işi rengarenk yorganların evlere girmesine engel oluyor” dedi.

“ÇIRAK OLMAYINCA USTA DA YETİŞMİYOR”

Balıkesir’de 53 yıldır Yorgancılık yapan Zeki Alakuş, mesleğin cazibesinin bittiğini söyledi. Geçmiş yıllarda yün ve pamuktan yorgan, yastık ile yatak diktiren müşteri sayısının çok fazla olduğunu dile getiren Alakuş, zamanla yün ve ipek yorgan diktiren sayının azaldığını söyledi. Yorgan dikmenin zor bir iş olduğunu belirten Alakuş, yorgancıların çırak bulamaması nedeniyle artık yorgan ustası yetişmediğini ve çırak bulamadıklarını ifade etti.

Alakuş, “Mesleğimiz kaybolmaya yüz tuttuğu için çırak bulamıyoruz. Getirisi yüksek olmadığı için bu işi tercih eden yok. Mesleğimizin son temsilcileri biziz. Biz kaybolduktan sonra meslekte kaybolacak” diye konuştu. Yorgan fiyatları 400 liradan başlıyor. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here