Onların müzik aşkı var

0
339

ÖZEL HABER – Güldeste Türk Müziği Kadınlar Topluluğu Koro Şefi ve Hocası Nilgül Bulca, Güldeste Türk Müziği Kadınlar Topluluğu hakkında bilgi verdi. Balıkesir Musiki Derneği bünyesinde görev yapan Balıkesir Türk Müziği Korolarından Çocuk Korosu ve Gençlik Gurubunun Hocası olarak görev yaptığını anlatan Bulca, ayrıca 2018 yılına kadar da Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda Müzik Öğretmeni olarak görev yaptığını söyledi.

2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Altıeylül Halk Eğitim Merkezinde Ses Eğitimi dersine katılan kadın öğrencilerle, 2018 yılında Halk Eğitim Merkezindeki Müzik Öğretmenliğinden ayrılmasından sonra Türk Müziği Kadınlar Topluluğu kurma fikrini hayata geçirerek, Güldeste Türk Müziği Kadınlar Topluluğunun ortaya çıktığını anlatan Bulca, “Topluluğumuza daha sonra katılan arkadaşlarla sayımız daha da artarak, 30 kişiye ulaştık. Topluluğumuzdaki arkadaşlar ev hanımı, emekli Öğretmen, emekli Memur ve çalışanlardan oluşuyor. Pazartesi ve Çarşamba günleri olmak üzere haftada 2 gün çalışma yapıyoruz.

Topluluğumuzdaki arkadaşlara diyafram nefesi, nota, solfej, usul, makam dersleri, ses eğitimi dersi de veriliyor. Topluluğumuz müstakil olarak çalışmaktadır. Eğitimin, öğrenmenin yaşının olmadığının, müzik aşkının Türk Müziğine duyulan ilginin, sevginin, her yaşta olabildiğinin birer göstergesi topluluğumuzda yaşanmaktadır.

Türk Musikisinin ve Türk kültürünün gelecek nesillere doğru olarak aktarılması, yaşatılması, Güldeste Türk Müziği Kadınlar Korosundaki her yaştaki kadınlar tarafından topluma hizmet olarak geri dönmektedir.  Kadınların her yaşta aktif, faal, sosyal hayatın içinde yer alması, üretken ve örek olmaları bize mutluluk vermektedir. Topluluğumuz, bir aile ortamı içinde küçüğünden, büyüğüne birbirine saygı ve sevgi çerçevesinde büyük bir özveri ile çalışmalarına devam ediyor.

Topluluğumuzla, Öğretmenevinde, Atatürk Parkında, Altıeylül Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünde programlar yaptık. 2020 yılında Karesi Belediyesinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programında yer alacaktık. Fakat şehitlerimizin olması nedeniyle iptal edildi. Yine Karesi Belediyesinin aynı yıl18 Mart Çanakkale Deniz Savaşları ve Şehitlerini anma programında yapacağımız etkinlikte tüm dünyayı sarsan korona virüsü nedeniyle kapanmaya gidilmesi nedeniyle maalesef hayata geçirilemedi. Bize verilecek görevlere her zaman Güldeste Türk Müziği Kadınlar Topluluğu olarak hazırız. Topluluğumuz dindışı musiki yanında dini musikiden de örnekler sunuyor” bilgisini verdi.

KORODA KİMLER VAR?

Güldeste Türk Müziği Kadınlar Topluluğunda Akordeon’da Ahmet Derman, Kanon’da Muzaffer Açıkgöz, Ritim sazda Nuri Çelfiş bulunuyor. Koronun Şefliğini ve Hocalığını Nilgül Bulca yapıyor. Koro elemanları : Çiğdem Deniz, Esma Ayhan, Zerrin Duman, Hatice Mangal, Gamze Mangal, Seyhun Satıroğlu, Sıdıka Çavdar, Fatoş Okman Yılmaz, Ayşe Meral, Fatma Akkaya, Sevinç Yılmaz, Sevgi Bayındır, Gülay Çelikel, Müşerref Ergün, Gülseren Yiğit, Harika Uzunca, Nazmiye Dayıoğlu, Makbule Yılmaz, Müge Çağan, Nazan Yıldırım, Necla Filiz, Özden Akşit, Nihal Ercan, Perihan Köpüklü, Rabiye Yiğitaslan, Seçkin Baştepe, Yonca Yakaner, Gülsen Budak, Serpil Gökçedağlıoğlu, Hamiyet Toraman Selvi, AylaAslanpay, Serap Boyraz, Asuıman Karagöz ve Şerife Gündüz. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here