Kupa ertesi

0
225

Ziraat Türkiye Kupası, birçok takım için maddi ve lig hedefleri açısından yük olarak görülse de Balıkesirspor’un son dakika transferleri ve gençlerinin forma şansı bulması bakımından bir avantaj olabilirdi ama Vanspor karşısında alınan yenilgiyle bu fırsat tepildi.

Her fırsatta ülke futbolunun marka değerinden dem vuranlar, her ne hikmetse takımların Ziraat Türkiye Kupası’ndan koşar adım kaçmasına bir türlü kafayı yormuyor.

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, biraz da Trabzonspor, halinden memnun gibi yapıyorsa, memleketteki her topun sibobunun kendi elinde olduğunu sanan birkaç teknik adamının sesi çıkmıyorsa değmen Türkiye Futbol Futbol Federasyonu’nun keyfine.

Marka değerinin zirvede olmasının ölçüsü bu kadar basit…

Altyapıymış, hakemmiş, kurulmuş, kuralmış, hepsi boş ama ülke futbolunun markalılarından birisi öksürse marka değeri yerlerde…

Düne kadar Milli Takımı izlerken yaşadığımız eziyet, bir nebze azalsa da yapılan sözde inovasyon hareketleri, günü kurtarmaya yönelik pansumanlardan öteye geçmiyor. Ülkenin adı büyüklerinin UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde aldığı sonuçlar, memleket futbolunun istatistiksel olarak da gerilemesine sebep olmaktan başka bir işe yaramıyor.

Ligler başlayalı henüz 5 hafta olmuş ama kural hatası yapıldığı iddia edilen maçı sayısı beşi geçmişse hakem atamalarını 3-5 şişirilmiş markanın etrafında döndürmeyi alışkanlık edinen kurullar bunun sorumlusudur.

Kısaca, hakemlerin yediği haltlar, ‘KURAL HATASI’ değil, ‘KURUL HATASI’dır. “Kurul” dedim diye de kimse bugüne bakmasın. Bu tablo, son 20-30 yıldır görev yapan tüm kurulların eseridir.

Hakem camiasının emir eri olmasını, “Yat” dediğinde sorgulamadan yatan, “Kalk” dediğinde emir tekrarına gerek görmeden kalkan, hakem kadrosunu onlar istedi. Kriterlerinin en başına yakışıklık ve yabancı dili koyup, “Hakemliği nasıl olsa öğretiriz” diyerek hava yapan kurul üyeleri, şimdi yaşanan arsızlıkları izlerken hiç de şaşırmış gibi yapmasın.

Bu kadrolar sizin eseriniz, istediğiniz kadar övünebilirsiniz…

Memleket futbolunun sorunlarını yazmaya bu köşe yetmeyeceğine göre biz, Balıkesirspor-Vanspor maçına dönelim.

Maçın 90 dakikası, oyun olarak beklenilenden çok da farklı geçmedi. Sahaya kırmızı-beyaz formayla bu sezon ilk kez çıkan 10 oyuncudan kurulu Balıkesirspor’un karşısında önemli oyuncularını dinlendirmeyi seçmiş bir Vanspor vardı.

TFF 2. Lig Kırmızı Grup lideri olan konuk takımının, defans ve orta saha kurgusu, hatayı en aza indirmek planıyla çıktığı sahada bunu başarmakta zorlanmadı. Hücum bölgesinde çok üretken olmasalar da buldukları tek pozisyonu Tunç Murat Behram’ın ayağından golle sonuçlandırmasını ve Balıkesir’den turla dönmesini bildiler. Allah yollarını açık etsin.

İlk kez resmi karşılaşmada izlediğimiz Balıkesirsporlu oyuncular ise sahada organize olmakta fazlasıyla zorlandı. Ali Tandoğan, TFF 1. Lig’deki hiçbir maçına Vanspor maçının ilk onbiriyle çıkmak istemez. O yüzden biraz fazla dua edelim ki sezon başındaki kadroda yer alan oyuncuların başına bir iş gelmesin.

Maçın hakemi Ömer Faruk Gültekin, geçtiğimiz sezondan bu tarafa TFF 3. Lig’de düdük çalıyor. Kupa mücadelesiyle bu seviyede bir karşılaşmada şans bulduğuna göre birilerinin ondan beklentisi olması gerekir. Çok bariz bir hatası olmadığına göre, basit hataları maç heyecanı nedeniyle mazur görülebilir. Kaldı ki hakemlik yaptığım dönem de benim de maçımı izleyen Özkan Sarıoğlu, kendisini izledi. O, gerekli uyarıları kendisine yapmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here