KURBAN BAYRAMI (TATİLİ)

0
98

Bayram denilince akla tabii hep eski bayramlar geliyor. Babamın anlattığına göre eskiden Kurban Bayramı’nda satın alınan kurbanlık kuzular ya da koyunlar bayram öncesinde sokağa gezdirmeye çıkarılırmış ve o sürü psikolojisi ile bütün kurbanlar mahalle aralarında dolaşırmış. Artık o eski klişelere girip “Nerdee o eski bayramlar” demeyeceğim ama onların da tadı başkaydı tabii. Şimdi bayram denildiği zaman akla hemen tatil geliyor. Daha 6 ay öncesinden hangi güne geliyor? 9 günlük tatil olacak mı? diye deli gibi bekliyoruz ve hemen meşhur tatil beldelerinin otellerine rezervasyon yaptırıyoruz. Ama son senelerde yaşadığımız bayramlar 2 ve 3 sene öncesinden bile farklı oluyor maalesef.

Türkiye’de son 24 saatte 233 bin 946 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 680 kişinin testi pozitif çıktı, 66 kişi hayatını kaybetti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan salgında son duruma dikkat çekerken Kurban Bayramı’nda tedbirlere uyulması konusunda uyardı. Her ne kadar çoğu şehrimiz aşı sayısında maviye dönse de o kadar kalabalığın içinde ne kadar kendinizi koruyabilirseniz tabii.

Bu dönemde özellikle trafiğe çok dikkat etmeliyiz çünkü en acı haberler bayramlarda geliyor. Bu da trafik yoğunluğundan oluyor. Ama hepimiz kurallara uygun ve sakin bir şekilde şoförlük yaparsak daha güzel bir bayram geçiririz.

Vali Hasan Şıldak, Kurban Bayramı öncesi Balıkesir-Bursa Karayolunda alınan trafik önlemlerini inceledi. Şıldak, “Vatandaşlarımıza özellikle hız konusunda uyarı yapıyoruz. Aşırı hız kesinlikle kazaya sebep olur. Hızlı olmayan bir araç kaza riski ile karşılaşsa bile daha basit, yaralanma olmaksızın, hafif bir maddi hasarla kazayı atlatabilir. Bütün kazalarda hız faktörü çok önemli, ayrıca sürücülerin kesinlikle cep telefonu kullanmaması gerekiyor. Emniyet kemeri mutlaka olması gereken bir kural” dedi.

Uyarılarda bulunan sürücülere kolonya, çikolata aracın içindeki çocuklara oyuncaklar verildi. Bu süreçte bir sürü ekip görev yapacak. Hatta 6 ilçemizde yeni başlayan martı uygulamasında da sahil beldelerinde polis ekiplerimiz görev yapacak. Lütfen araçlarımızı hızlı kullanmayalım sevdiklerimizi de kendimizi de üzmeyelim. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kurban Bayramı mesajı geldi Erdoğan, “Bu yıl, salgını önemli ölçüde kontrol altına almış, normalleşme adımlarını atmış bir ülke olarak, bayrama biraz daha iyi şartlarda kavuştuk” dedi. Ve son olarak mesajında trafiğe çıkacak sürücüleri dikkat konusunda uyararak herkesin bayramını kutladı. Bende sağlıklı ve şeker tadında bir bayram dileyerek herkesin bayramını kutluyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here