Kurtuluş Coşkusu

0
105

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü coşkulu törenlerle kutlandı. Kuva-yi Milliye alanında şehrin düşman işgalinden kurtuluşu canlandırıldı, işgal sırasında yüzlerini boyayarak geceleri düşmanı korkutan deri işçileri tülü tabaklar gösterileriyle renk kattı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’in Milli Mücadelede ilk kurşunun atıldığı il olmasının yanında düzenlemiş olduğu 5 kongre ile Milli Mücadelenin devleşen ili olduğunu söyledi.

6 Eylül Kurtuluş Günü etkinlikleri Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Kuva-yi Milliye Meydanı’nda yapılan kutlamalarda şehrin düşman işgalinden kurtuluşu canlandırıldı.

Törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’in Milli Mücadelede ilk kurşunun atıldığı il olmasının yanında düzenlemiş olduğu 5 Kongre ile Milli Mücadelenin devleşen İli olduğunu söyledi.

Yılmaz, “24 Haziran 1920’de işgal yılları başladı. Ancak her şeye rağmen Balıkesirliler, Balıkesir dağlarını Yunanlılara bırakmadı. Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı yönetiminde Sındırgı dağlarında başlayan çete hareketi, kısa zamanda Gönen dağlarında Nuri Efe, Edremit dağlarında Akça ve Dalkıran Mehmet Efeler, İvrindi dağlarında Koca Müdür, Tevfik Bey kumandasındaki müfrezeleriyle birleşerek Yunanlılara ağır kayıplar verdirdi. Bu harekat Yunan cephesi gerisinde yürütülen tek çete harekatıydı. Balıkesir’in kahraman evlatları bu çetelerle birlikte düzenli Türk ordusunun harekete geçeceği haberini alınca, tüm köyleri organize ederek düşman karakollarına, haberleşme hatlarına, düşmanın geçeceği yollara nasıl müdahale edileceği ile ilgili planlar yaptı.

Balıkesir gibi tüm Anadolu halkı kadın, çocuk, yaşlı demeden direnmiş, vatanını, namusunu, bayrağını ve imanını koruma mücadelesine girmiş ve Allah’ın izni ve yardımıyla muvaffak olmuştur. Nitekim bu mücadele Sakarya Meydan Muharebesi ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleriyle taçlanmış Türkiye Cumhuriyeti küllerinden doğmuş, tüm bu mücadelenin kahramanı Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve şanlı Türk askeri adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır” dedi

TÜLÜTABAKLAR RENK KATTI

Törende işgal yıllarında düşman askerini korkutan ve giydikleri deri ve vücutlarına sürdükleri siyah boyalar ile ilgi odağı olan tülütabaklar, halkın arasına girdi. Vatandaşların yüzünü boyayarak çığlık atan tülütabaklar bir çok çocuğun da korkup ağlamasına neden oldu.

Kutlamalara Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, çok sayıda protokol mensubu ve vatandaş katıldı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here