Kuva-yi Milliye coşkusu

0
76

Kuva-yi Milliye Hareketi’nin 100’ncü yılı Kuva-yi Milliye Anıtı ve 41 Bayrak Adamın milli mücadeleyi başlattığı Alaca Mescid’de törenlerle kutlandı. Balıkesir Lisesi’nin keşşaf öğrencileri de Ankara’ya uğurlandı.

Balıkesir’de 100 yıl önce Yunanlıların İzmir’i işgal etmesi üzerine Alaca Mescid’de toplanarak milli mücadeleyi başlatan 41 Bayrak Adam törenlerle anıldı. Kuva-yi Milliye hareketinin 100. yılında ilk kutlama töreni Kuva-yi Milliye Anıtı’nda yapıldı. Törende Vali Vekili Şükrü Kara, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz çelenk sundu.

“MİLLET MEŞALESİNİN YAKILDIĞI GÜN”

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bugün 16 Mayıs Balıkesir Kuva-yi Milliyesinin can bulduğu gündür. Tüm Türkiye’yi aydınlığa kavuşturacak millet meşalesinin yakıldığı gündür. 15 Mayıs 1919’da Yunanlıların İzmir’i işgal haberleri Balıkesir’e gelmiş, 16 Mayıs’ta düşman kuvvetlerine karşı Okuma Yurdu ve Alaca Mescid toplantıları yapılmış ve vatan bir bütündür parçalanamaz kararı verilmiştir. Halkın milli duygularının bir sonucu olarak ortaya çıkan ve gönüllülük esasına göre başlayan bu hareket Kuva-yi Milliye Hareketi’dir.

Okuma Yurdu ve Alaca Mescid toplantılarıyla düşünce safhası oluşan Kuva-yi Milliye Hareketi düzenlenen 5 kongreyle olgunlaşmış, sivil-asker işbirliği ile topyekun mücadeleye girilmiş ve vatan sahipsiz bırakılmamıştır. İşte bütün bu insanları bir araya getiren, “Vatanım! Ha ekmeğini yemişim, ha uğrunda kurşun” dedirten Kuva-yi Milliye ruhudur. Bu ruh, her türlü imkansızlık içinde canlarını ortaya koyarak vatan savunmasını bırakmayan atalarımızın ruhudur. Ve Milli Mücadele bu ruhla verilmiş, İstiklal Harbi bu ruhla kazanılmıştır. Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan Balıkesir ve çevresinde Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı ve Parti Pehlivan yönetiminde Sındırgı Dağları’nda başlayan çete hareketi, kısa zamanda Gönen Dağları’nda Nuri Efe, Edremit Dağları’nda Akça ve Dalkıran Mehmet Efeler, İvrindi Dağları’nda Koca Müdür, Tevfik Bey kumandasındaki müfrezeleriyle birleşerek Yunanlılara ağır kayıplar verdirdi.

Bu harekat Yunan cephesi gerisinde yürütülen tek çete hareketiydi. Her parçası kanla dolu, savaşmaktan yorgun düşmüş Anadolu, Balıkesir’in başlatmış olduğu bu bölgesel savunmadan feyz almış ve Milli Mücadele’nin devleşen ili olarak tarihteki yerini almıştır. Kuva-yi Milliye ateşini yakarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında en büyük rolü oynayan kahramanlarımıza çok şey borçlu olduğumuz bilinciyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı, vatanı ve kutsal değerleri uğruna gözünü kırpmadan ölüme yürümüş tüm kahraman şehitlerimizi minnet ve rahmetle anar,  istiklaline tutkuyla bağlı olan tüm Balıkesirli hemşehrilerimizin Kuva-yi Milliye Gününü kutlarım” dedi.

Alaca Mescid’de yapılan törende Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan da günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Vali Vekili Şükrü Kara, Balıkesir Lisesinin Keşşaf öğrencilerine Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanı’na teslim edilmek üzere Türk Bayrağı ve Vali Ersin Yazıcı’nın mektubunu teslim ederek öğrencileri uğurladı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here