Lig şimdi başlıyor

0
93

Balıkesirspor, Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu’nda eşleştiği Trabzonspor’a her iki maçta da yenilerek, kupa macerasını sonlandırdı.

Aslında Balıkesirspor, 2018-2019 Sezonu kupa mücadelesine renk kattı. Oynadığı maçlarda keyif verdi. Kırmızı-beyazlı taraftarlara ve şehre de büyük bir heyecan yaşattı. Bu anlamda oyuncu kadrosu başta olmak üzere, kupayı boş vermeyen Giray Bulak öncülüğündeki teknik heyet ve Mustafa Bahçeci liderliğindeki yönetim kurulu, alkışlanmayı fazlasıyla hak etti.

Ülkemizdeki futbol tribünlerinin seyirci kısırlığı yaşadığı son sezonlarda, Balıkesirspor’un Trabzonspor’u konuk ettiği maçın ardından ‘Merdivenlerin boş bırakılmaması’ nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi bile ayrı bir güzellik oldu.

Böyle sevke ve sonunda gelmesi muhtemel para cezasına can kurban…

Ancak her güzel şeyin sonu olduğu gibi bu macera da bittiğine göre şimdi asıl hedefe odaklanmak gerekiyor. Çünkü ekonomik sorunlar ile boğuşan Balıkesirspor için Spor Toto 1. Lig mücadelesi hayati önem arz ediyor.

Ekonomik sorunlar demişken;

Balıkesirspor Basın Sözcüsü Kemal Büyükakın’ın ifadesine göre sorunu aşmak için yapılan çalışmalar ve görüşmeler sürüyor. Lakin bugüne kadar herhangi bir kurum, kuruluş veya kişiden alınmış bir taahhüt bulunmuyor.

Anlayacağınız, iyimser cümlelerin fiilleri gelecek zaman kipi ile bitiyor. Bu da kısa vadede bir çözüm ihtimalinin uzak olduğunu gösteriyor.

Bu tabloda yarın oynanacak Eskişehirspor karşılaşması, herkesin altını çizdiği şekilde fazlasıyla önem arz ediyor.

Hani, “Altı puanlık maç” yetmedi “Dokuz puanlık maç” derler ya işte tam o ayarda…

Sezon başında transfer tahtasını açamadığı için yeni transferlerine lisans çıkaramayan Eskişehirspor, ‘Çıkmadık candan ümit kesilmez’ düşüncesiyle, Kış Transfer Dönemi’nin tamamlanmasına birkaç gün varken çabalamaya devam ediyor.

Kırmızı-siyahlıların, Balıkesirspor maçından önce bu sorunu çözmesi zor görünüyor. En azından benim yazdığım saatlerdeki görüntü böyle…

Eskişehir ekibi, sorununu çözse de çözmese de Balıkesirspor’un oyuncu kadrosu oldukça daralmış olsa da bu ekip, sahasında üç puanı alacak, yetenek ve tecrübeye fazlasıyla sahip. Ancak bunun için kırmızı-beyazlı taraflı taraftarın desteğine, 10KolikleR’in vereceği coşkuya her zamankinden fazla ihtiyacı var.

Hem de sadece bu maç için değil, sezonun kalan bölümü için bu desteğin artarak sürmesi gerekiyor. Nedenini yazmama gerek yok. Oyuncuların en büyük ve tek desteğinin tribün olduğunu artık herkes biliyor.

Bu arada yazmadan geçemeyeceğim. Daha önce de bazı maçlarda gözümüze çarpan ama her iki Trabzonspor maçında da gözümüze giren bir durum var.

Maçlardan önce yapılan seremonide İstiklal Marşı okuma alışkanlığı benim C Klasman Hakemi olduğum dönemden kaldı. Muhtemelen, 1999 veya 2000 yılından bu tarafa devam ediyor. O dönemde yaşanan bir hain saldırıda çok sayıda askerimizi şehit vermiştik. Bunun üzerine de dönemin Türkiye Futbol Federasyonu, bu uygulamayı başlattı.

İstiklal Marşı’nın Türk Bayrağı’na bakarak söylenmesi esastır…

Uygulamanın başladığı yıllarda hemen tüm statların protokol tribünü önünde Türk Bayrağı bulunuyordu ve bugün yaşadığımız sorun yaşanmıyordu. Ancak statların yenilenmesi ile Türk Bayrağı da diğer bayraklar ile birlikte kale arkalarına taşındı. Bu da bugün gözümüze çarpan sakil görüntüye sebep oluyor.

Çözümü de o kadar kolay ki Türkiye Futbol Federasyonu, hakemlerine “İstiklal Marşı okunurken, kendinizle birlikte oyuncuları da Türk Bayrağı’na döndürün” talimatı verecek ve sorun çözülecek.

Yeter ki sorunu izlemek yerine çözmeye niyetiniz olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here