Madenler de önemli çevre de önemli!

0
119

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, Kaz Dağları’nda altın arama çalışmaları sonucu oluşan çevreci tepkiler ve madenlerle ilgili açıklama yaptı. Başkan Bekki “BASİAD olarak her türlü sürdürülebilirliği ön planda tutuyoruz. Çevreye duyarlıyız ama bizim için madencilik de çok önemli bir ekonomik faaliyet” dedi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) kamuoyunun gündemini yoğun olarak meşgul eden; ‘Kaz Dağlarında Maden Arama’ faaliyetleri ve sorunlarını değerlendirdi.

BASİAD, Kaz Dağları özelinden başlayarak Balıkesir ve ülke madenciliği ve çevre konusunu ele aldı. BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “Kaz Dağlarında başlayan madencilik faaliyeti sonucu büyük bir çevreci tepki oluştu. Sürdürülebilirlik konusunu BASİAD olarak her zaman ön planda tutuyoruz. Madencilik gibi bir ekonomik faaliyet ile ortaya çıkan çevre hassasiyetinde önemli sorunlardan bir tanesi bilgi eksikliğinin, kulaktan dolma bilgilerin ve çarpıtılarak ortaya çıkarılmak istenen algı teşkil ediyor.

“ÇEVREYE DUYARLIYIZ”

BASİAD olarak her türlü sürdürülebilirliği ön planda tutuyoruz. Çevreye duyarlıyız. Çevre duyarlılığımız sadece Kaz Dağları değil. Ayvalık deniz altı ekosistemi; Erdek deniz şeridi, Manyas Gölü, Dursunbey ormanları kısaca başta Balıkesir olmak üzere tüm coğrafya hassasiyet alanlarımızda. Öncelikli sorunumuz bilgisizlik ve kulaktan dolma bilgiler. Konuları araştırmadan bilgi sahibi olmadan üzerine atlanıldığı oluyor. Bunların başında da çevre konuları ve özellikle madencilik geliyor. Kaz Dağlarındaki konudan önce bundan 6-7 sene önce Körfezde arıtmanın çalışmaması sonucu Körfeze deşarj, Manyas Gölü kirlenmesi, su havzaları, akarsular, atıklar gibi çok daha büyük çevre konuları nedendir bilinmez kamuoyunun ilgisini çekmedi. Çevre duyarlılığı dediğiniz şey bilgiye dayanmalı ve topyekun bir hareketi içermelidir. Evet bizim için madencilik çok önemli bir ekonomik faaliyet. Madenci üyelerimiz var. Ekmeklerini taştan çıkarıyor” dedi.

“MADENCİLİKTEN VAZGEÇEMEYİZ”

Toplantıda madenci üyeler adına konuşan BASİAD Başkan Vekili Mustafa Ercan da yapılan çalışmaları değerlendirdi. Ercan, “Madencilik Balıkesir ve Türkiye açısından çok önemli bir sektördür. Dünya’da ticareti yapılan 90 çeşit mineral bulunmaktadır. Bu minerallerin 57 çeşidi ülkemizde olup, 37 çeşidi de Balıkesir topraklarında bulunmaktadır. Bir yanlışı düzeltmek isterim. Dünyanın hiç bir yerinde siyanür ile maden araması yapılmaz. Böyle bir yöntem yok. Madencilik sektöründe siyanür sadece altın üretiminde değil diğer metalik maden flotasyonlarında da çıkarılan madenin ayrıştırılması için kullanılmaktadır. Türkiye’de siyanür değişik sektörlerde kullanılmaktadır. Türkiye’de kullanılan toplam siyanür’ün sadece yüzde 5’i madencilik sektöründe kullanılmaktadır. Geri kalan kullanım içinde direkt insan ile temasta bulunan sektörlerde yer almaktadır. Önemli olan bu konunun kontrol altında ve sürdürülebilir olmasıdır.

Peki biz madencilikten vazgeçebilir miyiz? Maden günümüz insanlığının yaşamsal ihtiyaçlarından bir tanesidir. Doktorların kullandığı iğneden, ameliyat aletlerine, görüntüleme cihazlarına, tüm tıbbi aletlere ve ilaçlara kadar pek çok yaşamsal ürünün kaynağı madendir. İnsanlığın gereksinimleri olan taşımacılıktan savunmaya kadar her kademede maden vardır.

İnsanlığın sürdürülebilirliği için madene ihtiyacımız var. Doğaya da ihtiyacımız var. Öğle ise bu ikisi birbirine uyumlu ve sürdürülebilir şekilde devam ettirilmeli. Öncelikli beklentimiz çevre duyarlılığı olduğunu iddia eden her kesin; sadece madencilikte değil, sadece belli destinasyonlarda değil topyekun duyarlı olmalıdır. Gerçekleştirilen faaliyetin tüm detayları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalarıdır.

Kaz Dağları özelinde de yapılması gereken esasen tüm tarafların bir araya gelmesi ve arama konferansı şeklinde bir çalışma ile tüm bilgilerin derinlemesine ortaya konmasıdır. Bilgi sahibi olmadan; fikir sahibi olmak risklidir. Yürütülen faaliyete karşı duruş sergileyenlerinde ellerinde sağlam argümanlar olması gerekir. Örneğin akredite yada uluslararası kabul gören kişi yada kuruluşların söz konusu bölge ve faaliyet ile ilgili raporları. Nerden bakarsak bakalım ortaya çıkan kamuoyu duyarlılığın pek çok eksik ve yanlış yönlendirilmiş ayakları mevcuttur. Önce öğrenelim. Bilgi sahibi olalım. Bilimsel araştırmalara bakalım; pozisyonumuzu ona göre alalım” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here