Okullar depreme hazır mı?

0
4476

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’deki tüm okulların depreme dayanaklı olup olmadığını bir kez daha gündeme getirdi. Akın, “Geleceğimizi, evlatlarımızı eğitim ve öğretimleri için okullara emanet ediyoruz. Onların eğitimi kadar can güvenliği de ailelerinin önceliğidir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Elazığ ve Malatya’da 41 vatandaşın canına mal olan depremin acısını yaşadıklarını, yeni acıların yaşanmaması için ülke genelinde önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Acı tecrübelere rağmen afetlere karşı gereken önlemlerin alınmadığını acı bir şekilde gördüklerini kaydeden Akın, her depremin vatandaşlara alınan önlemleri sorgulattığını, sorgulamanın değil artık harekete geçmenin zamanı olduğunu söyledi.

“ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ KADAR CAN GÜVENLİĞİ DE ÖNEMLİ”

Balıkesir’de de depremin sık sık kendini hatırlattığını vurgulayan Milletvekili Akın, açıklamasına şöyle devam etti: “Okullar açılıyor. Geleceğimizi, evlatlarımızı eğitim ve öğretimleri için okullara emanet ediyoruz. Onların eğitimi kadar can güvenliği de ailelerinin önceliğidir. Okullarımızın depreme dayanaklılığının bu güne kadar ihmal edilmiş olduğunu düşünen vatandaşlarımız alınan önlemler ve okulların güvenirliği konusunda yetkililerden sorularına yanıt bekliyorlar. Büyük bir facia yaşanmadan bu depremleri bir uyarı olarak dikkate almalıyız. Eğitimle ilgili faaliyet gösteren ne kadar bina varsa deprem dayanıklılığına dair inceleme yapılmalı, sonuçlar, bilimsel veriler de sıralanarak kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Uzmanlar sık sık uyarı yapıyorlar ve gerçekten kaybedecek zamanımız yok. Daha hassas ve özenli çalışmalar yapılmalı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda çalışmalarını duyuyoruz. Fakat Balıkesirliler hassas ve özenli, bilim insanları, sivil toplum örgütleri ve bu alandaki her oluşumla birlikte hareket edecek, koordinasyonu sağlayacak ve liderlik edecek Büyükşehir Belediyesi görmek istiyor.” (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here