TÜBİTAK’ta Balıkesir rekoru

0
5123

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finaline 6 projeyle katılan Balıkesir bir birincilik, iki üçüncülük, bir teşvik, bir özel ödül olmak üzere 5 dereceyle rekor başarı elde etti.

Balıkesirli öğrenciler TÜBİTAK’ın 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finaline 6 proje ile katıldı, 5 ödül birden kazandı. Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen ‘Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali’ Ankara ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Salonunda gerçekleştirildi.

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Sude Aksaray ve Serenay Akgün, öğretmenleri Nihal Arı Korkusuz danışmanlığında hazırlamış oldukları ‘Kablosuz Veri Aktarımı ve Flex Sensör Kullanılarak Öğrenebilen Protez El Tasarımının Geliştirilmesi’ projesi ile Türkiye birinciliği ve Prof. Dr. Saadet Büyükkalaca özel ödülünü  kazandı.

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi öğrencilerinden Buse Özenç ve Yasemin Eda Üstün, öğretmenleri Seher Dalgıç danışmanlığında hazırlamış oldukları ‘Otizm Spektrum Bozukluğu Sosyolojisi: Ailelerin Sosyal İzolasyonu, Toplumla Yabancılaşması Ve Otizm Metaforlarının Belirlenmesi (Balıkesir Örneği)’ projesiyle Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Onur Gök ve Esat Çetintaş, öğretmenleri Yunus Emre Avcu danışmanlığında hazırlamış oldukları ‘Öğrenenlerin Dijital Vatandaşlık Algısını Güçlendirmeye Yönelik Üç Boyutlu Dijital Öğrenme Deneyimi Tasarımı: Discity’ projesi ile Türkiye üçüncülüğünü kazandı. Yarışmaya ‘Değerler Eğitimi’ alanında katılan Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden İrem Berberoğlu ve Zeynep Tuzluk, öğretmenleri Harun İkiz danışmanlığında hazırlamış oldukları ‘Virbil Virüsler ve Bilgisayarların Savaşı Oyunu İle Çocukların İnterneti Güvenli Ve Etik Kullanımı’ projesi ile teşvik ödülü kazandı.

“BU GURUR HEPİMİZİN”

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak nitelikli insan kaynağını yetiştirmek; öğrencilerimize yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmak en önemli hedefimiz. 6 proje ile katıldığımız TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde; 1 birincilik, 2 üçüncülük, 1 teşvik, 1 özel ödül olmak üzere 5 derece ile rekor bir başarı elde ettik. Bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimizi; onları yetiştiren değerli öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. İlimizde bilim kültürünün yaygınlaşması, çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi donanımına sahip bireyler olarak yetişmesi yönündeki bu güzel çalışmaların artarak devam etmesini temenni ediyor; Valimiz Ersin Yazıcı başta olmak üzere bizlere sonsuz destek sunan kıymetli idarecilerimize teşekkürü bir borç biliyorum” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here