Mart’ın sonu bahar mı?

0
126

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi içi geri sayım sürerken, siyasilerin “Mart’ın Sonu Bahar” sloganına kulaklarımız aşina oldu.

Görünen o ki Balıkesirspor’da da durum çok farklı değil. Orada da Mart’ın sonu ve gelmesi muhtemel bahar beklentisi var.

O halde yazının başında ben de “Mart kapıdan baktırır. Kazma kürek yaktırır” atasözünü hatırlatayım.

Diyeceksiniz ki ne alaka? İşte öyle…

Profesyonel futbol kulüpleri, özellikle de UEFA veya Ulusal Kulüp Lisansı almak zorunda olanlar için 31 Aralık tarihi kritik bir tarihtir.

Katı Finansal Fair-Play kurallarını uygulayan UEFA, yılın son gününü esas aldığı gibi Türkiye Futbol Federasyonu’nun Kulüp Lisans Kriterleri de 31 Aralık itibariyle değerlendiriliyor.

İyi de nedir bu Kulüp Lisans Kriterleri?

Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüp Lisans Kriterlerini şöyle tarif ediyor;

Sportif Kriterler:
Kulüplerin, gençlerin sportif ve akademik eğitimine gerekli çabayı sarf etmesi ve bu amaçla yetkin teknik eğiticiler istihdam etmeleri, oyun alanı ve dışında Fair-Play‘in yerleştirilmesi ile ilgililer (futbolcular, hakemler, teknik eğiticiler ve görevliler) arasında ortak anlayışın geliştirilmesi hedefine dönük kriterlerdir.

Altyapı Kriterleri:
Ülkemiz ve Avrupa çapında donanım ve temizlik açısından, nitelik bakımından eşit standartta tesislere ulaşılması ve izleyicilerin güvenli, rahat yararlanmalarına elverişli, basın mensuplarının görevlerini düzenli ve uygun ortamlarda yerine getirebilecekleri statların ve futbolcuların yeteneklerini geliştirebilmelerine imkan tanıyacak eğitim tesislerini oluşturmak amacına dönük kriterlerdir.

Personele İlişkin ve İdari Kriterler:

Kulüplerin artan ticari önem karşısında, belli bilgi birikimine sahip, iyi eğitimli, nitelikli profesyonelleri istihdam etmeleri, güvenlik açısından yetkin hizmetlerden yararlanmaları ve sportif başarı açısından da tüm takımların nitelikli teknik öğreticiler tarafından eğitilmeleri ve tıbbi destek görmeleri amacına dönük kriterlerdir.

Mali Kriterler:
Kulüplerin ekonomik ve mali kapasiteleri ile şeffaflık ve kredibilitelerinin artırılması, yatırımcılara gerekli önemin verilmesinin yerleştirilmesi, ulusal ve uluslararası turnuvaların devamlılığının temini ve mali yönden Fair-Play‘in yerleştirilmesi amaçlarına dönük kriterlerdir.

Hukuki Kriterler:
Kulüplerin hukuki yapılarının ve işleyişlerinin ulusal ve futbola ilişkin mevzuat açısından gerekli noktaya taşımaları amacına dönük kriterlerdir.

Ulusal Kulüp Lisansı kriterlerinin puan silme cezasına sebep olan en önemli maddesi olan ‘Mali Kriterler’den bazıları ise şöyle;

Diğer futbol kulüplerine vadesi geçmiş borcun bulunmaması,

Personele vadesi geçmiş borcun bulunmaması,

SGK ve Vergi Dairesi’ne vadesi geçmiş borcun bulunmaması.

Bayram değil, seyran değil, bunlar nereden çıktı diye sorduğunuzu duyar gibiyim…

Bu süreç 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi’nin yapılacağı gün, 29 Mart ise UEFA veya Ulusal Kulüp Lisansı başvurusunun yapılacağı son gün.

Böylece süreç başlayacak ve bizler, muhtemelen Eylül ortasına kadar yine aldık mı veya alacak mıyız sorularına kafa yoracağız.

Bu nedenle şimdiden hatırlatmak da fayda var. Mart’ın sonunun bahar olmasını umarak, tedbirimizi alalım ki kazma kürek yakmak zorunda kalmayalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here