“MEB uzaktan eğitimde aynı hataları tekrar etmemeli”

0
78

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün, yaptığı açıklamada, Covid-19 nedeniyle bazı sınıflarda yüz yüze eğitimin başlatılması sonrasında yaşanan vaka artışlarına bağlı olarak yeniden uzaktan eğitim uygulamasına geçileceğinin açıklandığını hatırlattı.

Açıklamasında vaka sayılarındaki artışın sadece bir gerekçesi olan yüz yüz eğitim sürecinde tüm uyarılara rağmen hükümet tarafından gerekli tedbirlerin alınamadığını, personel ihtiyaçları, temizlik malzemesi temini gibi pandemi açısından olmazsa olmaz ihtiyaçların bakanlıkça karşılanmadığını, başlangıçta söylenen öğrencilere ücretsiz maske dağıtılmasının da hayal olduğunu anlatan Gökgün, “Tüm bu vurdumduymaz tavırlar ve  tedbirsizlikler öğrenci, öğretmen ve ailelerinin Covid-19’a yakalanmalarına yol açmış, sağlık sorunları ve hayatların kaybedilmesi ile sonuçlandı. Gelinen noktada yeniden yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçiş kararı alınmıştır. Tabii ki eğitim de sağlık kadar önemlidir fakat eğitimin yapılabilmesi sağlıklı koşullarda ve sağlıklı bireylerle mümkündür” dedi.

“BAKANLIĞI AYNI HATALARI YAPMAMASI İÇİN UYARIYORUZ”

31 Ağustos 2020’de başlayan süreçte Milli Eğitim Bakanlığı’nın, yüz yüze eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitimde de başarılı bir sınav veremediğini öne süren Gökgün, “Yapılan yanlışlıklar ve çözüm önerileri noktasında hazırladığımız raporları Bakanlığa ulaştırdığımız halde sonuçsuz kalmıştır. Eğitimin uzaktan yöntemlerle yapılabilmesinin ya da yeterli verim alınabilmesinin imkansızlığı ortadadır. Eğitim okullarda ve yüz yüze mümkündür. Fakat gelinen koşullarda pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime imkan kalmamıştır” diye konuştu.

“BİLGİSAYAR, TABLET GİBİ CİHAZLARI KARŞILANMALI”

Uzaktan eğitim süreci yönetilirken fırsat eşitliğinin temel alınmasını isteyen Gökgün, bunun için tüm öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi sağlanmasını talep etti.

“Öncelikle tüm öğrencilerin uzaktan eğitimin temel aracı olan bilgisayar/tablet gibi cihazları karşılanmalıdır” diyen Gökgün, Öğretmen ve öğrencilere vergilerin sıfırlanması gibi yöntemlerle teşvikler uygulanarak cihaz teminlerinin kolaylaştırılmasını istedi.

Açıklamasında imkanı olmayan tüm öğrencilere ücretsiz tablet dağıtımının hızla gerçekleştirilmesini öneren Gökgün, “Öğrencilere verilen ve EBA dışında kullanılamayan ücretsiz internetin yetersizliği ortadadır.  Öğretmen ve öğrencilere yönelik ücretsiz ve sınırsız internet uygulaması getirilmelidir” diye konuştu.

“DERS SAYILARI AZALTILMALI”

Öğrenci ya da öğretmenlerin sabahtan akşama kadar ya da gece geç saatlere kadar bilgisayar başında bulunmalarının pedagojik olmadığını hatta sağlık açısından da sakıncalı olduğunu ifade eden Gökgün, “Bu nedenle uzaktan eğitimde yapılacak ders sayıları azaltılmalı, ders saatleri mesai saatleri ve günleri dışına taşmamalıdır. Azaltılan ders saatleri nedeniyle yapılamayan derslerde öğrenci ve öğretmenler izinli sayılarak öğretmen ve öğrencilerin hak kaybına yol açılmamalıdır” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLERİN ÖZLÜK HAKLARINA DOKUNULMAMALI”

Öğretmenlik mesleğini adeta tehdit eden güvenlik tedbirleri alınamayan EBA dışı platformlardan ders tanımlanması uygulamalarına son verilmesini isteyen Gökgün, açıklamasında özellikle branş öğretmenlerinin sıklıkla karşılaştıkları sınıfın hatta okulun öğrencisi olmayan kişilerin canlı derslere girerek öğretmeni, öğrenciyi zor durumda bırakan telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşılmaması için EBA dışı platformlardan ders verilmesi uygulaması sonlandırılmasını önerdi. Gökgün, açıklamasının sonunda şu hususlara yer verdi: “Bu platformlardan yapılan derslerin yarattığı internet maliyetinin öğrenci ve öğretmenler tarafından karşılanmak zorunda kalındığı da unutulmamalıdır. MEB öğretmenden hatta öğrencide de kaynaklanmayan nedenlerle yapılamayan derslerin sorumluluğunu öğretmenlere yükleyecek şekilde mali kayıplara yol açan uygulamalara son vermelidir. Öğretmenlere istekleri dışında görev tanımında yer alan eğitim öğretim faaliyetleri haricindeki görevler verilmemesi için Bakanlığın diğer bakanlıklarla temas kurması ve sorunu çözmesi gerekmektedir. Bakanlık yayımlayacağı genelge ile öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde kendilerine verilecek görevlerini yerine getirebilecekleri koşullar bulunması şartıyla görev yerleri dışına çıkışlarına izin verilerek süreci bedenen ve ruhen daha sağlıklı ortamlarda sürdürmelerine olanak tanımalıdır.

Eğitim-İş olarak bakanlığı bir kez daha uyarıyoruz; pandemi sürecinin sorumlusu öğretmen ya da öğrenciler değildir. Dünyayı sarsan pandemi sürecinde eğitimdeki sorunların aşılması tüm paydaşların ele ele vermesi ile mümkün olacaktır. Bunun için tüm çocuklarımıza eşit eğitim odaklı bir yaklaşım ve uygulama bekliyoruz. Uygulama için pedagojik yaklaşımlarla planlamalar yapılmalı, ekonomik olarak zor durumda olan öğretmenlerin özlük haklarına dokunulmamalıdır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here