MEB’in yeni uygulamasına tepki: Angarya!

0
86

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uygulaması kapsamında öğretmenlere, EBA ve diğer uygulamalar üzerinden hafta içi saat 18:00’den sonra ve haftasonları canlı ders görevi verilmeye başlandı.

Bu uygulama, öğretmenlerin hem yüz yüze hem uzaktan eğitim vermesi hem de bu derslere hazırlanması için evinde zaman geçirmesinin yanında, çalışma saatlerini oldukça geniş zamana yaydı.

Eğitim-Sen, uygulamanın sonlandırılması için MEB’e başvurdu. Uygulamanın hukuksal dayanağının olmadığı ve anayasada yasaklanan angarya kapsamına girdiği belirtilen yazı ile öğretmenlerin dinlenmesi ve kendisi ile ailesine zaman ayırması gereken saatte de çalıştığı vurgulandı.

“GÜN BOYU EKRAN KARŞISINDALAR”

Eğitim-Sen’den yapılan açıklamada, öğretmenlerin salgın sürecinde pazar günü hariç günün her saati çalıştırılabilen bir kesime dönüştürülmek istendiği belirtildi.

Açıklamada, “Bu karar, aynı zamanda öğrencilerimizin gün boyu ekran karşısında kalmasına neden olmakta, sağlık açısından da hem öğrencilerimiz hem de öğretmen arkadaşlarımız açısından risk oluşturmakta, öğrencilerimizin dinlenme, beslenme, oyun oynama, kendine zaman ayırma hakkını da ellerinden almakta” ifadeleri kullanıldı. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here