Memur-Sen’den ücret artış teklifi eleştirisi

0
160

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Balıkesir İl Başkanlığı Kamu İşveren Heyeti’nin 2020-2021 yıllarını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi’nde sundukları ücret artışı teklifinin kabul edilemez olduğunu açıkladı. Memur-Sen Balıkesir İl Başkanlığı Genel Sekreteri İbrahim Aydın yaptığı açıklamada Toplu İş Sözleşmesine 22 gün sonra teklif sunan hükümeti eleştirdi.

Hükümetin masaya sunduğu 2020 ve 2021 yıllarında maaş ve ücretlere yansıtılacak artışlara ilişkin teklifini 2020 için yüzde 3,5 + yüzde 3 ve 2021 için yüzde 3 + yüzde 2,5 olarak açıkladığını belirten İbrahim Aydın bu oranların kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

“MAAŞ ARTIŞI TEKLİFİ EKSİKLİKLERE SAHİP”

Memur-Sen Balıkesir İl Başkanlığı’nda Genel Sekreter İbrahim Aydın tarafından yapılan açıklamada, “Hepinizin yakından takip ettiği ve bildiği gibi 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos günü gerçekleştirilen ilk oturumla başladı.

16 Ağustos’ta yani dün itibariyle de Kamu İşveren Heyeti, masaya ilk teklifini sundu. Kamu İşverenin toplu sözleşme masasına sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklif; gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere sahip” diye konuştu.

“YENİ TÜRKİYE’NİN GÜVENİNE YASLANAN BİR TEKLİF BEKLİYORUZ”

Memur-Sen Balıkesir İl Temsilciliği Genel Sekreteri İbrahim Aydın verilen ücret artışı teklifinin düzenlenmesi gerektiğini de belirterek, “Biz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk toplu sözleşmesinin, imzaya çağıran bir içerikle yürütülmesini beklerken, nizaya ve sahaya çağıran bir teklifle karşılaştık. Bu teklifin tamamlanmaya, ilavelerle zenginleştirilmeye ihtiyacı var. İşveren ve emek kesimini birbirinden uzaklaştıracak bu teklifi bir kenara koyup uzlaşmayı sağlayacak yeni bir teklif için yeterli zaman, bu teklifin maliyetini karşılayacak bütçede imkan var olduğuna inanıyoruz.  Biz, eski Türkiye’nin vehimlerinden beslenen değil Yeni Türkiye’nin güvenine yaslanan bir teklif istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİNİ BİZLERLE BİRLİKTE HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Memur-Sen Balıkesir olarak taleplerini de dile getiren Genel Sekreter İbrahim Aydın, “Memur-Sen Balıkesir İl Temsilciliği olarak ilimizdeki Memur-Sen teşkilatlarıyla birlikte toplu sözleşme sürecini yakından takip etmeye, bizleri memnun edecek her konuda destek, üzecek ve gerecek her konuda tepki vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Diğer taraftan ilimizdeki parti yöneticilerinin, belediye başkanlarının özellikle iktidar partisine mensup milletvekillerinin toplu sözleşme noktasında sorumluluk almalarını, hükümet kanadına yönelik baskı ve beklenti iradesi oluşturmak noktasında bizlerle birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here