Meslek dersi öğretmenleri eğitimde

0
109

Argemsan Eğitim Teknolojileri  ve Milli Eğitim Bakanlığı ile mesleki iş birliği kapsamında yapılan protokol kapsamında Yenilenebilir Enerji Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme ile Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanlarında atölye ve meslek dersi öğretmenlerine yönelik eğitimler başladı.

Eğitim alan 33 öğretmene Balıkesir Üniversitesi akademisyenlerinden teorik eğitimler, Argemsan’ın ürettiği eğitim setleri ile ise uygulamalı eğitimler verilecek. Açılış töreninde konuşan Argemsan Eğitim Teknolojileri firma sahibi Erkan Atik şirketin 2014 yılından bu yana faaliyet göstermekte olduğunu ifade ederek, “11 farklı alanda 150 çeşit eğitim seti üretimi yapmaktayız. Aynı zamanda üniversitelerin akademik, bilimsel çalışmalarının; özel firma ve savunma sanayi kuruluşlarının arge ve ürge çalışmalarının özel deney ve test cihazlarını üretmekteyiz. Şimdiye kadar 76 üniversite 30’dan fazla meslek lisesi, 10’dan fazla özel firma ve savunma sanayi kuruluşu ile çalışmalar gerçekleştirdik. Aynı zamanda eğitim kurumları ile Kalkınma Ajansı, TÜBİTAK gibi kurum ve kuruluşlara proje çalışmaları yürütmekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokolümüzde ülkemizdeki mesleki eğitim sisteminin gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Mesleki eğitim ülkemizin geleceği konumunda bulunmaktadır. Eğitimlerin hepimiz için yararlı olmasını diliyorum” dedi.

“ÖĞRENCİLER İYİ YETİŞTİRİLMELİ”

Yapılmakta olan bu tür çalışmaların sonucunda meydana çıkacak değerlerin kendileri için çok daha önemli olduğuna değinen Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, “Sizlerin öğrencileri ne kadar iyi yetiştirirseniz bizlerde reel sektör olarak, sanayiciler olarak bu öğrencilerden o kadar fazla istifade etme suretiyle hem ilimize hem bölgemize daha fazla refah getirme yolunda çalışırız. Bu günler biraz daha bu çalışmaların yapılabileceği ekonomik anlamda da durgunluğun devam ettiği bir süreç. Dolayısıyla bu böyle gitmeyecektir. Önümüzde ki günlerde piyasalar açıldığında sizlerin yetiştirdiği öğrencilere bizlerin çok daha fazla ihtiyacı olacaktır. Bu ülke hepimizin Atatürk’ün dediği gibi gelecekte bu ülkenin sahibi gençler olacaktır. Bizlerde onlara yön gösterici olarak, büyükleri ve sanayici olarak iş verirsek ki vereceğimize ben söz veriyorum Sanayi Odası Başkanı olarak başarılı çalışmalar yapmış oluruz. Sizlere güveniyoruz başarılı öğrencilere inanıyoruz” diye konuştu.

“BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Balıkesir Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ise; “İnşallah 5 gün sürecek olan yenilenebilir enerji eğitiminin hem ülkemiz hem de Balıkesir’imize mesleki eğitim anlamında büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Ben bu anlamda büyük emeği olan Erkan Atik’in şahsında değerli Argemsan ekibine, bakanlığımıza da ayrıca teşekkürü bir borç biliyorum. Öğretmenliğe ilk meslek lisesinde başlamış biri olarak çocukken sanayide büyümüş babası 74 yaşında hala tornacılık yapan birisi olarak  mesleki eğitimin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Ama şuna üzülüyorum bu değeri biz insanlarımıza öğrencilerimize aktaramadık. Öğrencilerimiz hep günü düşünüyorlar yarını düşünen kimse yok. Son 2023 eğitim vizyonu kapsamında mesleki eğitim anlamında bir hamle yapıldı. Biz yetişen öğrencilerimizin ara eleman değil aranan elemanlar olduğuna inanıyoruz. Yeter ki biz öğrencilerimizi iyi bir şekilde yetiştirelim. Üzerimize düşen büyük görevler var. Bundan sonra ki; süreçte daha da güzel günlere ulaşırız” dedi.

“GÜZEL ŞEYLER OLUYOR”

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula da; “Bu çalışmaları yürüten arkadaşları ve tüm emeği geçenleri kutluyorum. Balıkesir’de bir şey olmuyor diyoruz. Balıkesir’de bir şeylerin olduğunu görüyoruz. Arkadaşlar Balıkesir’i eğitim üssü yapalım diyorlar, bunun için gayretleri olduklarını söylüyorlar. Onlar bu arzuyu taşıdıktan sonra bizlerde üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Ben tekrar söylüyorum Balıkesir’de güzel şeylerin olduğunun arkadaşlar örneğidir, ispatıdır. Ben tüm emeği geçenleri kutluyorum” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here